Vyuลพitie zemnรฉho plynu v rodinnรฝch domoch pri zรกsobovanรญ teplom po roku 2020
V zmysle akฤnรฉho plรกnu Eร 20/20/20 sa budรบ po roku 2020 stavaลฅ len budovy s takmer nulovou potrebou energie, ฤo bude predstavovaลฅ รบplne novรฝ fenomรฉn z pohฤพadu projektovania, samotnej realizรกcie stavby a v neposlednom rade aj z pohฤพadu prevรกdzky budov. Ide nielen o samotnรฉ budovy s takmer nulovou potrebou energie, ale predovลกetkรฝm o filozofiu trvalej udrลพateฤพnosti architektรบry a vรฝstavby s celkovรฝm zรกmerom v budรบcnosti navrhovaลฅ, realizovaลฅ a prevรกdzkovaลฅ budovy, ktorรฉ budรบ energeticky aktรญvne, ekologicky bezpeฤnรฉ a ekonomicky efektรญvne.
Budova s takmer nulovou potrebou energie sa v EPBD definuje ako โbudova, ktorรก mรก veฤพmi vysokรบ energetickรบ hospodรกrnosลฅ“ v sรบlade s prรญlohou I. smernice. Takmer nulovรฉ mnoลพstvo energie alebo veฤพmi nรญzke mnoลพstvo energie sa mรก zabezpeฤiลฅ vo vรฝznamnej miere z obnoviteฤพnรฝch zdrojov zรญskanรฝch priamo na mieste alebo v blรญzkosti spotreby.
Budova s takmer nulovou potrebou energie
Budova s takmer nulovou potrebou energie musรญ spฤบลaลฅ viacerรฉ poลพiadavky na tepelnรบ ochranu aj technickรฉ systรฉmy. Potreba energie na vykurovanie takรฉhoto domu je aลพ o 90 % niลพลกia v porovnanรญ so ลกtandardnรฝm rodinnรฝm domom a predstavuje pribliลพne 1,5 m3 zemnรฉho plynu (resp. 1,5 kg oleja) na ลกtvorcovรฝ meter obytnej plochy za rok!
Medzi zรกkladnรฉ kritรฉriรก, ktorรฉ charakterizujรบ budovu s takmer nulovou potrebou energie, patria:
โข potreba energie na vykurovania za rok โ maximรกlne 5 kWh/m2,
โข kompaktnosลฅ budovy โ konลกtrukcia bez, resp. s minimรกlnymi tepelnรฝmi mostmi,
โข vzduchotesnosลฅ a ochrana proti vlhkosti.
Potreba energie na vykurovanie
Aby sa dosiahla minimรกlna poลพadovanรก potreba tepla na vykurovanie, treba splniลฅ niekoฤพko zรกkladnรฝch pravidiel:
1. Minimalizรกcia sรบฤiniteฤพa prechodu tepla U
Pri nรกvrhu stavebnรฝch konลกtrukciรญ a budov treba splniลฅ minimรกlne tepelnoizolaฤnรฉ vlastnosti stavebnej konลกtrukcie. Skladba obvodovรฉho plรกลกลฅa pasรญvneho domu musรญ byลฅ takรก, aby sรบฤiniteฤพ prechodu tepla U (tepelnรก izolรกcia) bol blรญzky hodnote 0,1 W/(m2 . K) [9].
2. Vhodnรฝ tvar budovy
Budova musรญ byลฅ vhodne rieลกenรก, spฤบลaลฅ optimรกlny faktor tvaru budovy (t. j. plocha teplovรฝmennรฉho obalu budovy A k jeho objemu V musรญ byลฅ ฤo najmenลกia; pri rodinnรฝch domoch je optimรกlny faktor A/V = 0,7) a kompaktnรก, aby sa minimalizovalo mnoลพstvo nepriaznivรฝch tepelnรฝch mostov.
3. Vhodnรก orientรกcia budovy โ zรญskanie nรญzkopotenciรกlnej energie zo slnka
Orientรกcia budovy musรญ byลฅ takรก, aby sa dopad priameho slneฤnรฉho ลพiarenia vyuลพil v ฤo najvรคฤลกej miere, t. j. aby orientรกcia budovy zabezpeฤovala maximalizรกciu slneฤnรฝch ziskov. Vhodnou veฤพkosลฅou a umiestnenรญm zasklenรฝch plรดch (otvorovรฝch konลกtrukciรญ) v obvodovom plรกลกti budovy (prรญpadne v streche) moลพno zรญskaลฅ dodatoฤnรบ energiu zo slnka, ktorรก prispeje vo vรฝznamnej miere ku krytiu tepelnรฝch strรกt budovy.
4. Vzduchotesnรก konลกtrukcia odolnรก proti vetru
Vzduchotesnรก konลกtrukcia zabraลuje รบniku vzduchu z budovy. Vzduchotesnรบ zรกbranu treba inลกtalovaลฅ na โteplรบโ stranu konลกtrukcie. Konลกtrukcia odolnรก proti vetru zabraลuje prieniku vonkajลกieho vzduchu do budovy. Tรก sa na rozdiel od vzduchotesnej konลกtrukcie inลกtaluje na vonkajลกiu stranu konลกtrukcie a chrรกni dom pred chladom a vlhkosลฅou.
5. Hodnota sรบฤiniteฤพa prechodu tepla vonkajลกรญmi otvorovรฝmi konลกtrukciami U
Tรกto hodnota by sa mala pohybovaลฅ na รบrovni 0,6 W/(m2 . K) [9]. Z dรดvodu nutnosti vyuลพitia tepelnรฝch ziskov zo slneฤnรฉho ลพiarenia sa odporรบฤa, aby hodnota celkovej priepustnosti slneฤnรฉho ลพiarenia bola ฤo najvyลกลกia (g > 0,5).
Medzi vyลกลกรญm solรกrnym ziskom a vyลกลกou tepelnou stratou otvorovej konลกtrukcie treba zvoliลฅ kompromis. ล kรกrovรก prievzduลกnosลฅ modernรฝch otvorovรฝch konลกtrukciรญ musรญ maลฅ nulovรฝ sรบฤiniteฤพ. V letnรฝch mesiacoch treba inลกtalovaลฅ tieniace prvky okennรฝch plรดch z dรดvodu zabezpeฤenia minimalizรกcie tepelnรฝch ziskov.
6. Riadenรฉ vetranie s rekuperรกciou
Na integrรกciu centrรกlneho vetracieho systรฉmu s rekuperรกciou treba myslieลฅ uลพ pri samotnom nรกvrhu projektu domu. Systรฉm zabezpeฤรญ optimรกlnu vรฝmenu vzduchu pri dodrลพanรญ hygienickรฝch poลพiadaviek a potrieb a vysokoรบฤinnรฉ rekuperaฤnรฉ vรฝmennรญky minimalizujรบ tepelnรฉ straty vetranรญm. รฤinnosลฅ rekuperรกcie je minimรกlne 75 %, priฤom jej zvรฝลกenie moลพno zabezpeฤiลฅ inลกtalรกciou zemnรฉho registra.
7. Straty vykurovacieho systรฉmu
V rรกmci vykurovacieho systรฉmu treba poฤรญtaลฅ aj s jeho stratami, najmรค s tepelnou stratou systรฉmu odovzdรกvania tepla, stratou v rozvodoch vykurovacieho systรฉmu (ak sรบ), vlastnou spotrebou rekuperaฤnรฉho systรฉmu (pohon ventilรกtorov), vlastnou spotrebou systรฉmu rozvodov tepla (obehovรฉ ฤerpadlรก) a podobne.
Potreba energie na prรญpravu teplej vody
Potreba energie na prรญpravu teplej vody sa urฤรญ vรฝpoฤtom podฤพa STN EN 15316-3-1 a pripoฤรญtanรญm strรกt prรญpravy teplej vody. Na splnenie poลพiadavky energetickej triedy na potrebu energie na prรญpravu teplej vody treba dodrลพaลฅ tieto zรกkladnรฉ pravidlรก:
1. Voฤพba zdroja tepla
Realizรกcia prรญpravy teplej vody si vyลพaduje zabezpeฤenie jej teploty na viac ako 55 ยฐC (z hygienickรฝch dรดvodov aลพ na teplotu 60 ยฐC (termickรก dezinfekcia)), ฤo je vyลกลกia hodnota, ako bรฝva teplota teplonosnej lรกtky v systรฉmoch vykurovania/teplovzduลกnรฉho vetrania.
2. Lokalizรกcia zdroja tepla
Z dรดvodu minimalizรกcie tepelnej straty potrubia a tepelnej stagnรกcie vody v potrubรญ, ktorรฝm vedie teplรก voda od zdroja k miestu spotreby, je nevyhnutnรฉ lokalizovaลฅ zdroj tepla tak, aby sa minimalizovali dฤบลพky potrubia. Zรกroveล treba zvoliลฅ vhodnรบ izolรกciu teplovodnรฉho potrubia a jeho dimenzie.
3. Tepelnรฉ straty v zimnom obdobรญ
Tepelnรบ stratu teplovodnรฉho potrubia v zimnom obdobรญ moลพno povaลพovaลฅ za vnรบtornรฝ tepelnรฝ zisk.
V minulosti sa rozdelenie potrieb energie na vykurovanie a prรญpravu teplej vody pohybovalo pribliลพne na รบrovni 80 % energie na vykurovanie a 20 % energie na prรญpravu teplej vody. V sรบฤasnosti sa โ podฤพa veฤพkosti domu โ tento pomer vรฝrazne zmenil a je rozdelenรฝ pribliลพne na 50 % energie na vykurovanie a 50 % energie na prรญpravu teplej vody, priฤom prรญprava teplej vody je rovnomerne rozloลพenรก poฤas celรฉho roka.
Tento pomer sa mรดลพe v krajnรฝch prรญpadoch zmeniลฅ na hodnoty blรญลพiace sa k pomeru 40 : 60, t. j. potreba tepla na vykurovanie je niลพลกia ako potreba tepla na prรญpravu teplej vody.
Vyuลพitie zemnรฉho plynu v rodinnรฝch domoch pri zรกsobovanรญ teplom po roku 2016 a 2020
V zmysle vykonรกvacej vyhlรกลกky ฤ. 364/2012 Z. z. v znenรญ neskorลกรญch predpisov [4, 8] sa celkovรก potreba energie budovy urฤรญ ako sรบฤet potrieb energie pre jednotlivรฉ miesta spotreby. Pri rodinnรฝch domoch je to sรบฤet potreby energie na vykurovanie a potreby energie na prรญpravu teplej vody. Potreba energie na vetranie a chladenie sa pri rodinnรฝch domoch nehodnotรญ.
Primรกrna energia
Globรกlnym alebo hlavnรฝm hodnotiacim ukazovateฤพom energetickej hospodรกrnosti budovy je primรกrna energia, ktorรก sa urฤรญ vynรกsobenรญm potreby energie (na vykurovanie a prรญpravu teplej vody) faktormi primรกrnej energie, ktorรฉ sรบ urฤenรฉ pre jednotlivรฉ energetickรฉ nosiฤe [4].
V novele vykonรกvacej vyhlรกลกky ฤ. 324/2016 Z. z. [8] doลกlo okrem inรฉho k zmene hodnรดt faktorov primรกrnej energie pre jednotlivรฉ energetickรฉ nosiฤe vrรกtane zemnรฉho plynu (tab. 1).
Pรดvodnรก hodnota faktora primรกrnej energie pre zemnรฝ plyn, ktorรก mรก โhodnotiลฅโ energetickรบ nรกroฤnosลฅ dopravy zemnรฉho plynu, nezodpovedala jej reรกlnej hodnote. Hodnota fp = 1,36 bola stanovenรก vyลกลกie, neลพ je jej reรกlna hodnota.
Novรฝ faktor primรกrnej energie bol urฤenรฝ na hodnotu fp = 1,10. Legislatรญvno-technickรก energetickรก nรกroฤnosลฅ dopravy plynu ku koneฤnรฉmu miestu spotreby predstavuje maximรกlnu hodnotu 2,60 % zo skutoฤnรฉho mnoลพstva dopravenรฉho plynu (maximรกlne mnoลพstvo plynu na prevรกdzkovรฉ รบฤely vrรกtane strรกt je definovanรฉ rozhodnutรญm รradu pre regulรกciu sieลฅovรฝch odvetvรญ ฤ. 0103/2014/P zo dลa 23. 06. 2014 a znenรญm ods. 6 ยง 11 vyhlรกลกky รradu pre regulรกciu sieลฅovรฝch odvetvรญ ฤ. 223/2016 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenovรก regulรกcia v plynรกrenstve).
Prevรกdzkovatelia plynรกrenskej dopravnej infraลกtruktรบry vynakladajรบ z tohto dรดvodu maximรกlne รบsilie na to, aby energetickรก nรกroฤnosลฅ dopravy zemnรฉho plynu bola ฤo najniลพลกia. Reรกlna hodnota faktora, ktorรก by zohฤพadลovala technickรบ realitu, prรญsluลกnรฉ prรกvne predpisy a tieลพ uvedenรฉ predpisy รRSO, by mala byลฅ znรญลพenรก minimรกlne na รบroveล fp = 1,026.
Zmena faktora primรกrnej energie umoลพลuje pouลพiลฅ ako zdroj tepelnej energie plynovรฝ kondenzaฤnรฝ kotol s รบฤinnosลฅou > 97 % a s vyuลพitรญm energie aลพ na รบrovni 105 % a splniลฅ tak (pri dodrลพanรญ kritรฉriรญ na projektovanie, vรฝstavbu a prevรกdzku pasรญvneho rodinnรฉho domu) globรกlny ukazovateฤพ pre primรกrnu energiu triedy A1, ktorรฝ je v platnosti od roku 2016.
Pri triede A0, ktorรก vstรบpi do platnosti po roku 2020, je potrebnรฉ prehodnotiลฅ hodnotu faktora primรกrnej energie zemnรฉho plynu a stanoviลฅ ju na hodnotu zohฤพadลujรบcu technickรบ realitu tak, ako je uvedenรฉ vyลกลกie.Ekolรณgia
Vyhlรกลกka ฤ. 364/2012 Z. z. v znenรญ neskorลกรญch predpisov hodnotรญ jednotlivรฉ palivรก iba podฤพa produkcie emisiรญ CO2. Problรฉm produkcie tuhรฝch zneฤisลฅujรบcich lรกtok (ฤalej len TZL) do ovzduลกia, ktorรฉ vznikajรบ pri spaฤพovanรญ, vyhlรกลกka nehodnotรญ. Produkcia TZL, ฤi uลพ v porovnanรญ s inรฝmi fosรญlnymi palivami, alebo s palivami na bรกze dreva, robรญ zemnรฝ plyn jednรฝm z najekologickejลกรญch palรญv vรดbec.
Mnoลพstvo vyprodukovanรฝch TZL je pri spaฤพovnรญ zemnรฉho plynu niekoฤพkonรกsobne niลพลกie ako pri spaฤพovanรญ inรฝch palรญv. Negatรญvny vplyv TZL na zdravie obyvateฤพstva je pritom alarmujรบci [7]. Zvรฝลกenรก koncentrรกcia TZL (PM2.5) zvyลกuje vรฝskyt autizmu, poruchy kognitรญvnych funkciรญ u detรญ, depresie, demencie, vรฝskyt Parkinsonovej choroby, ovplyvลuje koncentrรกciu proteรญnu BDNF, respiraฤnรฉ choroby a pod. [7].
Plynovรฝ zdroj tepla
Medzi vรฝhody plynovรฉho zdroja tepla patria:
โข jednoduchรก a overenรก konลกtrukcia kotla,
โข inลกtalรกcia bez nutnosti budovania kotolne,
โข spoฤพahlivรก a plne automatizovanรก prevรกdzka (ลพiadne rotaฤnรฉ prvky okrem ฤerpadla),
โข stabilnรก รบฤinnosลฅ (> 90 %) v celom rozsahu vonkajลกรญch teplรดt,
โข jednoduchรก a okamลพitรก regulรกcia teploty,
โข ekologickosลฅ โ ide o ekologickรฝ zdroj s minimรกlnymi aลพ takmer ลพiadnymi emisiami,
โข jednoduchรก a rรฝchla prรญprava teplej vody; prietokovรฝ ohrev vody bez nutnosti inลกtalรกcie zรกsobnรญka,
โข vรฝrazne niลพลกia obstarรกvacia cena kotla v porovnanรญ s ostatnรฝmi druhmi zdrojov vrรกtane inลกtalรกcie a รบdrลพby.
Za nevรฝhody plynovรฉho zdroja tepla moลพno povaลพovaลฅ, ลพe tento zdroj:
โข neumoลพลuje chladenie interiรฉru (+ cca 3 000 โฌ na klimatizaฤnรฉ jednotky),
โข je neobnoviteฤพnรฝ zdroj energie (v prรญpade, ak sa nespaฤพuje biometรกn),
โข aj v prรญpade spaฤพovania biometรกnu (obnoviteฤพnรฝ zdroj energie) chรฝba podpora zo strany ลกtรกtu.
Prรญklad vรฝpoฤtu rodinรฉho domu s takmer nulovou potrebou tepla
Prรญklad predbeลพnรฉho nรกvrhu domu
Ide o dom s takmer nulovou potrebou energie s rozlohou 120 m2. Zdrojom tepla je kondenzaฤnรฝ plynovรฝ kotol.
Rodinnรฝ dom je postavenรฝ sรบฤasnรฝmi modernรฝmi technolรณgiami, kde:
U โ strop = 0,10 W/(m2 . K),
U โ obvodovรก stena = 0,11 W/(m2 . K),
U โ podlaha nad terรฉnom (tzv. termodoska) = 0,12 W/(m2 . K),
U โ oknรก = 0,67 W/(m2 . K).
Juลพnรก stena (veฤพkรก zasklenรก plocha) je optimalizovanรก (najvรคฤลกรญ zisk slneฤnej energie pri najmenลกej tepelnej strate), dom mรก rekuperรกciu vzduchu s รบฤinnosลฅou 75 %. Zdroj tepla je umiestnenรฝ tak, aby boli minimalizovanรฉ straty v rozvodoch tepla a teplej vody.
Kombinรกciou vyuลพitia slneฤnรฉho ลพiarenia, spรคtnรฉho zรญskavania tepla v systรฉme riadenรฉho vetrania, vyuลพitia vnรบtornรฝch tepelnรฝch ziskov a vhodnรฉho centrรกlneho zdroja tepla โ kondenzaฤnรฝ plynovรฝ kotol โ moลพno zabezpeฤiลฅ poลพiadavky urฤenรฉ vyhlรกลกkou o energetickej hospodรกrnosti budov.
Globรกlny ukazovateฤพ (primรกrna energia), kategรณria rodinnรฉ domy v triede energetickej hospodรกrnosti budovy A1 je < 108 kWh/(m2 . a) a v triede A0 < 54 kWh/(m2 . a).
Navrhnutรฝ rodinnรฝ dom spฤบลa podฤพa pรดvodnej vyhlรกลกky ฤ. 364/2012 Z. z. kritรฉrium energetickej triedy A1, keฤลพe 57,59 kWh/(m2 . a) < 108 kWh/(m2 . a), ale nespฤบลa kritรฉrium energetickej triedy A0, keฤลพe 57,59 kWh/(m2 . a) > 54 kWh/(m2 . a) (tab. 2 a 3).
Navrhnutรฝ rodinnรฝ dom spฤบลa podฤพa vyhlรกลกky ฤ. 324/2016 Z. z. kritรฉrium energetickej triedy A1, keฤลพe 46,43 kWh/(m2 . a) < 108 kWh/(m2 . a) a pravdepodobne spฤบลa aj energetickรบ triedu A0, keฤลพe 46,43 kWh/
(m2 . a) < 54 kWh/(m2. a) (tab. 4 a 5).
Zรกver
Za presne stanovenรฝch okrajovรฝch podmienok sa zemnรฝ plyn javรญ ako vhodnรฉ palivo na vykurovanie a prรญpravu teplej vody v budovรกch s takmer nulovou potrebou energie, spฤบลajรบcich triedy energetickej hospodรกrnosti budov A1.
Je to najmรค z dรดvodu vรฝhodnรฉho pomeru ceny kondenzaฤnรฉho kotla (vrรกtane inลกtalรกcie), vysokej รบฤinnosti, nรญzkych prevรกdzkovรฝch nรกkladov, jednoduchosti, skutoฤnรฉho komfortu a dostupnosti, nehovoriac o takmer zanedbateฤพnom vplyve na ekolรณgiu.
Pri triede A0, ktorรก vstรบpi do platnosti po roku 2020, je potrebnรฉ prehodnotiลฅ hodnotu faktora primรกrnej energie zemnรฉho plynu a stanoviลฅ ju na hodnotu zohฤพadลujรบcu technickรบ realitu, t. j. maximรกlne na รบroveล fp = 1,026.
Literatรบra
1. Directive 2010/31/EU of the European Parliament and of the Council of 19 May 2010 on the energy performance of buildings (recast).
2. Zรกkon ฤ. 555 z 8. novembra 2005 o energetickej hospodรกrnosti budov a o zmene a doplnenรญ niektorรฝch zรกkonov.
3. Zรกkon ฤ. 300 z 18. septembra 2012, ktorรฝm sa menรญ a dopฤบลa zรกkon ฤ. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodรกrnosti budov a o zmene a doplnenรญ niektorรฝch zรกkonov v znenรญ neskorลกรญch predpisov a ktorรฝm sa menรญ a dopฤบลa zรกkon ฤ. 50/1976 Zb. o รบzemnom plรกnovanรญ a stavebnom poriadku (stavebnรฝ zรกkon) v znenรญ neskorลกรญch predpisov.
4. Vyhlรกลกka ฤ. 364 z 12. novembra 2012, ktorou sa vykonรกva zรกkon ฤ. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodรกrnosti budov a o zmene a doplnenรญ niektorรฝch zรกkonov v znenรญ neskorลกรญch predpisov.
5. Dahlsveen, T. โ Petrรกลก, D. a kol.: Energetickรฝ audit a certifikรกcia budov. Bratislava: JAGA Group, 2008.
6. Krajฤรญk, M. โ Petrรกลก, D.: Energetickรฉ hodnotenie budov. Bratislava: Nakladateฤพstvo STU, Bratislava, 2015.
7. ล rรกm, R. J.: Zemnรญ plyn a zdravรญ. Jesennรก konferencia SPNZ, Hornรฝ Smokovec, 6. 10. 2016, http://www.spnz.sk/uploads/2016/JK_prednasky/Sram_Radim_JK_2016.pdf.
8. Vyhlรกลกka ฤ. 324 zo 7. decembra 2016, ktorou sa vykonรกva zรกkon ฤ. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodรกrnosti budov a o zmene a doplnenรญ niektorรฝch zรกkonov v znenรญ neskorลกรญch predpisov.
9. STN 73 0540-2: Tepelnรก ochrana budov. Tepelnotechnickรฉ vlastnosti stavebnรฝch konลกtrukciรญ a budov. ฤasลฅ 2: Funkฤnรฉ poลพiadavky.
Text: Ing. Radovan Illith, PhD., prof. Ing. Duลกan Petrรกลก, PhD.
Radovan Illith pracuje v Sekcii prevรกdzky siete a riadenia aktรญv spoloฤnosti SPP โ distribรบcia, a. s. Duลกan Petrรกลก je vedรบci Katedry TZB na SvF STU v Bratislave.
Recenzoval: doc. Ing. Michal Krajฤรญk, PhD.
ฤlรกnok bol uverejnenรฝ v ฤasopise TZB Haustechnik 1/2017.