Výroba tepla v horúcovodnom kotle VESKO B – 8 MW s využitím biomasy
Zámenou palivovej základne zo zemného plynu na dendromasu sa v spoločnosti PPS Group, a. s., so sídlom v Detve naplnili ciele výrazne znížiť náklady na výrobu tepla (a tým aj znížiť nákladovosť výrobného procesu) a dosiahnuť neutrálnu produkciu emisií CO2 do ovzdušia. Tieto skutočnosti viedli zástupcov Ministerstva hospodárstva SR, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry a Incheby Expo k tomu, aby alternatívnu výrobu tepla v horúcovodnom kotli VESKO B – 8 MW s využitím biomasy v spoločnosti PPS Group určili na veľtrhu Racioenergia 2008 za jeden z víťazných projektov súťažnej kategórie Najlepší projekt energetiky 2008.
Po vyhodnotení marketingových a technických prieskumov v podnikoch, ktoré sa zaoberajú danou problematikou v SR aj v zahraničí, odborníci v PPS Group vypracovali štúdiu návrhu výroby tepla s využitím drevnej hmoty biomasy ako paliva a vybral sa dodávateľ stavby kotlového zariadenia. Možnosť spaľovania dendromasy, technické parametre kotla a v neposlednom rade cena kotla rozhodli o nákupe kotla VESKO B – 8 MW s výkonom 8 MW, s horúcovodným systémom 120 /90 °C, s prevádzkovým tlakom 1,0 MPa a s garantovanou účinnosťou kotla pri vlhkosti paliva do 85 %.
Technické riešenie
Kotolňa v areáli PPS Detva sa v roku 1955 vybudovala ako uhoľná a začiatkom 90. rokov minulého storočia sa plne plynofikovala. Výrobu tepla zabezpečovali horúcovodné kotly na zemný plyn s výkonom 2 × 20 MW. Nový kotol na spaľovanie dendromasy sa včlenil do existujúceho systému výroby a dopravy tepla, pričom na jeho umiestnenie sa využili priestory niekdajšej uhoľnej kotolne. Aj preto si stavba nového kotla nevyžiadala zásadné úpravy existujúceho technologického zariadenia kotolne.
Kotol VESKO B – 8 MW je základným kotlom na výrobu tepla v areáli PPS Group, a. s., v Detve. Pôvodné kotly na zemný plyn pracujú len v špičkovom režime a ich výkon sa reguluje na základe aktuálnej potreby tepla v zimnom vykurovacom období. V letnom čase sa kotol VESKO B – 8 MW využíva na dodávku tepla na technologické potreby výrobného procesu. Kotol má zabudovaný riadiaci systém, ktorý umožňuje jeho plynulú výkonovú reguláciu. Kotol má aj vlastný trojzložkový oceľový komín, do ktorého ústi dymovod z multicyklónu zachytávania popolčeka.
Výstavba kotla VESKO B – 8 MW sa začala v auguste v roku 2006, skúšobná prevádzka na projektované technické a kvalitatívne parametre sa začala 2. januára 2007. Počas nej sa odskúšali tieto prevádzkové stavy: tepelný výkon kotla, tlakové a teplotné parametre a dosahovaná účinnosť kotla pri rôznom tepelnom výkone.
V roku 2007 sa počas prevádzky kotla vyskúšala postupne celá paleta možností využitia dendromasy. Spaľovalo sa palivo s relatívnou vlhkosťou nižšou ako 30 %, ale aj palivo s vlhkosťou 61 %. K dispozícii bolo palivo rôznej veľkosti – od dubových a smrekových pilín cez hobliny, drevnú štiepku, kôru zo stromov až po kusy dreva s dĺžkou do 1 metra. Rôzna čistota paliva – od paliva s obsahom 100 % čistej drevnej hmoty až po palivo s nespáliteľnými prímesami drobného štrku, hliny a kameňov – prevádzku kotla zásadne neobmedzila. Negatívom bola len zvýšená produkcia popola.
Skládka dendromasy
Výroba tepla
V roku 2007 bol kotol VESKO B – 8 MW v prevádzke dovedna 7 414 hodín. Z celkovej výroby tepla 111 398 GJ vyrobil z dendromasy 85 391 GJ, čo je podiel 77 %. Na výrobu tepla na vykurovanie výrobných a nevýrobných objektov a na technologickú potrebu výrobného procesu sa spálilo spolu 13 976 ton dendromasy. Finančná úspora z rozdielnej ceny palív zemného plynu a dendromasy v nákupných cenách z roku 2007 je 13 315 000 Sk.
Prínosy a vyhodnotenie
Vyhodnotenie ekonomiky prevádzky kotla VESKO B – 8 MW potvrdzuje, že zmena palivovej základne zo zemného plynu na dendromasu napĺňa cieľ spoločnosti PPS Group, a. s., ktorým je výrazné zníženie nákladov na výrobu tepla, a tým aj zníženie nákladovosti výrobného procesu. Ďalším napĺňaným cieľom spoločnosti je efektívne využitie dendromasy ako obnoviteľného druhu paliva s neutrálnou (z hľadiska množstva) produkciou emisií CO2 do ovzdušia, a teda zaujímavým vkladom do nezaťažovania životného prostredia.
Ing. Jozef Ďurica
Foto: PPS Group, a. s.
Autor pôsobil v spoločnosti PPS Group, a. s., ako energetik podniku. Spoločnosť PPS Group, a. s., pôsobí v oblasti strojárskej výroby.
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK 4/2008.