Ako vyuลพiลฅ BIM v oblasti energetickรฉho manaลพmentu
Sรบฤasnรก prax v stavebnรญctve naznaฤuje vyuลพitie a nespornรฉ vรฝhody informaฤnรฉho modelovania stavieb pri prรญprave novรฝch projektov. Kaลพdoroฤne zaznamenรกvame progres v oblasti, ktorรบ mnohรญ poznajรบ skรดr pod skratkou BIM (angl. Building Information Modeling).
Integrรกcia BIM v ลพivotnom cykle stavby mรก, ako je to aj pri inรฝch systรฉmovรฝch prรญstupoch, postupnรฝ vรฝvoj v ฤase a pomaly sa dostรกva do rรดznych oblastรญ a sรบฤastรญ projektu. Na ลกirลกie vyuลพitie je vลกak potrebnรฉ dosiahnuลฅ urฤitรบ รบroveล expertรญzy podloลพenรบ skรบsenosลฅami s dรกtovou vรฝmenou a schopnosลฅou vymieลaลฅ si informaฤnรฝ model medzi jednotlivรฝmi profesiami. ฤo sa odrรกลพa aj v relatรญvne nรญzkom vyuลพitรญ BIM v oblasti energetickรฉho manaลพmentu.
Miera vyuลพitia BIM je kฤพรบฤovรก
Na Slovensku mรดลพeme sledovaลฅ nรกrast vyuลพรญvania BIM prevaลพne v projektovej ฤinnosti, ale aj v predprojektovej prรญprave a to cez vรฝstavbu aลพ po facility manaลพment. Miera vyuลพitia BIM je vo vลกeobecnosti kฤพรบฤovรก aj pri hodnotenรญ pripravenosti trhu na energetickรฉ modelovanie stavieb v BIM prostredรญ. Keฤลพe bez kvalitnรฝch informaฤnรฝch modelov nie je moลพnรฉ integrovaลฅ BEM (angl. Building Energy Modeling).
Okrem nevyhnutnรฝch zruฤnostรญ projektantov pri tvorbe modelu je nutnรฉ poukรกzaลฅ aj na problematiku negrafickรฝch informรกciรญ โ nazรฝvanรฝch tieลพ parametre ฤi atribรบty. Podฤพa [1] je pritom preukรกzanรฉ, ลพe โs vyuลพitรญm BIM mรดลพe sprรกvne narรกbanie s informรกciami o stavbe viesลฅ k podstatnรฝm รบsporรกm a to od nรกvrhu cez vรฝstavbu aลพ po รบdrลพbuโ.
Celkovo sa podฤพa [2] odhaduje, ลพe โลกirลกie vyuลพitie BIM povedie k 15- aลพ 25-percentnรฝm รบsporรกm v rรกmci globรกlneho infraลกtrukturรกlneho trhu do roku 2025โ. Dรดleลพitรก je zรกroveล sprรกvna integrรกcia odbornรญkov v ฤase. Skรบsenosti zo zahraniฤia naznaฤujรบ, ลพe facility manaลพรฉr mรดลพe napomรดcลฅ uลพ vo fรกze projektovej prรญpravy. Tรฝm sa dรก ovplyvniลฅ aลพ 80 % budรบcich prevรกdzkovรฝch nรกkladov.
Aktรญvna spoluprรกca
Je preto nevyhnutnรฉ, aby medzi projektovรฝm tรญmom, zรกstupcom zhotoviteฤพa a facility manaลพรฉrom prebiehala aktรญvna spoluprรกca. Ak si predstavรญme ideรกlny stav, mali by byลฅ energetickรฉ simulรกcie a nรกstroje na BIM projektovanie tak dobre integrovanรฉ, ลพe zakaลพdรฝm, keฤ projektant presunie stenu, pridรก okno alebo zmenรญ ลกpecifikรกciu osvetlenia, mala by sa energetickรก nรกroฤnosลฅ budovy okamลพite aktualizovaลฅ.
S takรฝmto druhom real-time spรคtnej vรคzby by sa z projektantov stali rรฝchlo skรบsenรญ odbornรญci v optimalizรกcii energetickej รบฤinnosti. Novรฉ budovy by sa nezadrลพateฤพne rรฝchlo blรญลพili nielen k nulovej spotrebe, ale aj k uhlรญkovej neutralite.
Samozrejme, z modelu by sa dali vyuลพiลฅ ฤalลกie dรกta โ vedeli by sme hodnotiลฅ naprรญklad aj to, ako dobre vyuลพรญvame dennรฉ svetlo, akรฝ bude maลฅ pouลพitรฝ materiรกl vplyv na planรฉtu a koฤพko presne bude stavba stรกลฅ. Integrovanรฉ systรฉmy zohrรกvajรบ vรฝznamnรบ รบlohu v priebehu celรฉho ลพivotnรฉho cyklu stavby.
Ak ide o integrรกciu a plynulรฝ prenos informรกciรญ poฤas fรกz projektu, je nevyhnutnรฉ, aby BIM prijali vลกetky zรบฤastnenรฉ strany. Aby vลกak bolo moลพnรฉ plne vyuลพรญvaลฅ vรฝhody prรญstupu BIM, je potrebnรฉ zabezpeฤiลฅ interoperabilitu a vรฝmenu informรกciรญ medzi nimi a to uลพ od poฤiatoฤnรฝch fรกz nรกvrhu.
BIM
Informaฤnรฉ modelovanie stavieb je proces vรฝvoja a pouลพitia virtuรกlneho dรกtovรฉho modelu, ktorรฝ nielen dokumentuje architektonickรฝ nรกvrh, ale simuluje vรฝstavbu a prevรกdzku novรฉho alebo obnovovanรฉho objektu.
Vรฝslednรฝ virtuรกlny model je dรกtovo bohatรก, objektovo orientovanรก, inteligentnรก a parametricky digitรกlna reprezentรกcia objektu, z ktorรฉho sa mรดลพu zรญskaลฅ informรกcie zodpovedajรบce rรดznym potrebรกm uลพรญvateฤพov a tie sa mรดลพu analyzovaลฅ kvรดli vytvoreniu spรคtnej vรคzby a zlepลกovaniu nรกvrhu objektu.
BIM je preto vhodnรฝ nรกstroj pri demonลกtrovanรญ kompletnรฉho ลพivotnรฉho cyklu stavby, kde sa menia zloลพenie pracovnรฉho tรญmu a zรกroveล ฤas, v ktorom jednotlivรญ รบฤastnรญci vstupujรบ do procesu. V stavebnom priemysle spรดsobuje BIM zรกsadnรบ zmenu.
Tรก efektรญvnym narรกbanรญm s informรกciami prispieva ku kvalitnejลกiemu projektu, k ลกetreniu ฤasu vรฝstavby, podporuje precรญznejลกรญ priebeh vรฝstavby, jednoduchลกiu kontrolu a najmรค prispieva k zniลพovaniu prevรกdzkovรฝch nรกkladov.
Predpokladรกme tieลพ, ลพe pri vyuลพitรญ virtuรกlneho modelu je moลพnรฉ kontrolu vyhotovenia konลกtrukciรญ z hฤพadiska ich rozmerov a polohy automatizovaลฅ. Informaฤnรฝ model, resp. BIM model, sa z pohฤพadu dรกt skladรก z troch ฤastรญ. Mรดลพeme ho charakterizovaลฅ ako kombinรกciu grafickรฝch a negrafickรฝch dรกt, resp. informรกciรญ a dokumentov tรฝkajรบcich sa stavebnรฉho projektu.
Negrafickรฉ informรกcie
Aby bol BIM รบplnรฝ, vลกetky tieto informรกcie sรบ potrebnรฉ pre kaลพdรฝ vรฝrobok, produkt, materiรกl a systรฉm navrhnutรฝ v projekte. Vnรญmanie informaฤnรฉho modelu cez geometriu je nepochopenรญm princรญpov parametrickรฉho modelovania.
V praxi sa stretรกvame s orientรกciou na geometrickรบ podrobnosลฅ (ฤasto oznaฤovanรบ ako LOD/Level of Detail, pojem prevzatรฝ z americkej ลกpecifikรกcie). V zmysle platnej eurรณpskej normy je sprรกvne oznaฤenie LoG (รบroveล geometrickej podrobnosti โ Level of Geometry). Ale centrom zรกujmu pre efektรญvnu sprรกvu a prevรกdzku aktรญv sรบ prรกve negrafickรฉ informรกcie niekedy oznaฤovanรฉ aj ako parametre.
Norma ich oznaฤuje ako LoI, priฤom tieto parametre opisujรบ รบroveล podrobnosti informรกciรญ (Level of Information) s dรดvetkom, ลพe mรก รญsลฅ o zmysluplnรฉ รบdaje. Geometrickรก a informaฤnรก podrobnosลฅ tvoria spolu รบroveล potreby informรกciรญ โ rรกmec, ktorรฝ definuje rozsah a podrobnosลฅ informรกciรญ. Jeden z cieฤพov definovania รบrovne potreby informรกciรญ je zabrรกniลฅ odovzdรกvaniu prรญliลก veฤพkรฉho mnoลพstva informรกciรญ.
Interoperabilita
Jednotlivรฉ softvรฉrovรฉ aplikรกcie urฤenรฉ na BIM projektovanie ukladajรบ informรกcie primรกrne v ich natรญvnych formรกtoch, ฤo predstavuje nemalรบ vรฝzvu v digitรกlnom svete stavebnรฉho priemyslu. Aby bolo moลพnรฉ sprรญstupniลฅ informรกcie vลกetkรฝm รบฤastnรญkom projektu poฤas celรฉho ลพivotnรฉho cyklu, musia softvรฉrovรฉ aplikรกcie umoลพniลฅ a zabezpeฤiลฅ spoฤพahlivรบ vรฝmenu dรกt.
Interoperabilita vyjadruje vlastnosลฅ produktu alebo systรฉmu komunikovaลฅ a pracovaลฅ s ฤalลกรญmi produktmi ฤi systรฉmami bez akรฉhokoฤพvek obmedzenia. Dalo by sa tieลพ povedaลฅ, ลพe je to schopnosลฅ systรฉmu alebo produktu pracovaลฅ s inรฝmi systรฉmami alebo produktmi. A to bez toho, aby pouลพรญvateฤพ musel na to vynaloลพiลฅ zvlรกลกtnu nรกmahu.
Aj keฤ je samotnรก interoperabilita zรกkladnou poลพiadavkou BIM, mรดลพeme podฤพa [5] konลกtatovaลฅ, ลพe โvรฝmena modelov a ฤalลกรญch dรกt medzi rรดznymi softvรฉrovรฝmi platformami zostรกva jednou z najvรคฤลกรญch vรฝziev priemyslu na ceste k plne integrovanej spoluprรกci projektovรฝch tรญmovโ. Efektรญvna interoperabilita si vyลพaduje nielen sรบbor ลกtandardov, ale aj sprรกvnu implementรกciu.
Samozrejme, interoperabilitu je moลพnรฉ dosiahnuลฅ aj bez ลกtandardizรกcie. Ale jedine za predpokladu akceptรกcie toho, ลพe sa kaลพdรฝ projekt bude riadiลฅ jeho vlastnรฝmi pravidlami. V sรบฤasnosti, keฤ sa kladie veฤพkรฝ dรดraz na efektรญvnosลฅ a sprรกvne narรกbanie s dรกtami v ลพivotnom cykle stavby, je takรฝto stav neprรญpustnรฝ.
Sprรกva dokumentov a komunikรกcia
BIM je charakteristickรฝ medziodborovou spoluprรกcou a kvรดli tomu sa mรดลพe vyuลพiลฅ spoloฤnรฉ dรกtovรฉ prostredie CDE (angl. Common Data Environment). Je v zmysle normy definovanรฉ ako dohodnutรฝ zdroj informรกciรญ pre kaลพdรฝ danรฝ projekt alebo aktรญvum na zber, sprรกvu a ลกรญrenie jednotlivรฝch informaฤnรฝch kontajnerov pomocou riadenรฉho procesu.
Nie je to vลกak len virtuรกlny zdieฤพanรฝ prieฤinok, umoลพลuje komunikรกciu o akejkoฤพvek sรบฤasti modelu, resp. stavby. V oblasti energetickรฉho modelovania je tรกto forma komunikรกcie veฤพmi prรญnosnรก. Umoลพลuje rรฝchly prรญstup k informรกciรกm, prรญpadne k vzneseniu poลพiadavky na dodanie informรกciรญ.
Building energy Modeling (BeM)
BIM model je vo svojej podstate dรกtovรฝ model budovy, ktorรฝ obsahuje vลกetky informรกcie o konลกtrukciรกch, prvkoch a ich parametroch. Cieฤพom BIM vลกak nie je vytvoriลฅ samotnรฝ model, ale zloลพiลฅ รบplnรฉ, spoฤพahlivรฉ, dostupnรฉ a ฤพahko vymeniteฤพnรฉ informรกcie o budovanom objekte pre kaลพdรฉho, kto ich bude poฤas celรฉho ลพivotnรฉho cyklu objektu potrebovaลฅ.
Cieฤพom energetickรฉho manaลพmentu je zabezpeฤiลฅ energetickรฉ hospodรกrstvo v sรบlade s platnรฝmi prรกvnymi predpismi a s primeranรฝmi nรกkladmi. V tomto procese je z pohฤพadu projektanta nevyhnutnรฉ optimalizovaลฅ spotrebu energie poฤas prevรกdzky. A keฤลพe budovy prevรกdzkujeme po desaลฅroฤia, mรก optimalizรกcia vรฝznamnรฝ a priamy vplyv na vรฝลกku prevรกdzkovรฝch nรกkladov.
V tradiฤnom prรญstupe zaloลพenom na CAD (angl. Computer Aided Design) nie je moลพnรฉ prรกcu automazovaลฅ, z pohฤพadu dodรกvateฤพa takรฉhoto projektu tvoria podstatu prรกce analรฝza projektu a prรกcne zรญskavanie podkladov k jednotlivรฝm parametrom a fyzikรกlnym vlastnostiam materiรกlov, resp. prvkov.
Znaฤnรบ ฤasลฅ prรกce teda pri vypracovรกvanรญ posudkov a analรฝz zameranรฝch na energetickรฉ hodnotenie budov tvorรญ mnoลพstvo manuรกlnych operรกciรญ v sรบvislosti so zรญskanรญm technickรฝch รบdajov, ลกpecifikรกciรญ a parametrov jednotlivรฝch prvkov a konลกtrukciรญ.
Z hฤพadiska hodnotenia poลพadovanej kvalifikรกcie na takรฉto รบkony mรดลพeme rozhodne oznaฤiลฅ takรบto prรกcu ako neproduktรญvny ฤas, priฤom zo zahraniฤnรฝch ลกtรบdiรญ vyplรฝva, ลพe v urฤitรฝch prรญpadoch tvorรญ ฤas strรกvenรฝ ลกtรบdiom projektu a hฤพadanรญm podkladov aลพ 90 % a vypracovanie samotnรฉho posudku len 10 % z celkovรฉho ฤasu.
BIM ako podklad pre BEM
S nรกstupom informaฤnรฉho modelovania stavieb je jednoznaฤne moลพnรฉ eliminovaลฅ manuรกlnu prรกcu a prispieลฅ tak nielen k zvรฝลกeniu efektivity celรฉho procesu, ale aj sa dostaลฅ k presnejลกรญm podkladom pre odbornรฉ rozhodnutia. Uลพ pri zadรกvanรญ projektu je nutnรฉ poฤรญtaลฅ s vyuลพitรญm BIM ako podkladu pre BEM.
Mรก to vplyv najmรค na ฤas, ktorรฝ je potrebnรฝ na nรกslednรบ korekciu a prispรดsobenia modelu. Ak mรกme konลกtrukcie vymodelovanรฉ sprรกvne, je moลพnรฉ v ลกpecializovanom softvรฉri rieลกiลฅ efektรญvne faktor tvaru, preslnenie, primรกrne energie, prรญpadne analyzovaลฅ tepelno-technickรฉ vlastnosti. Dรดleลพitรฉ je, aby prebehla kontrola jednotlivรฝch zรณn (angl. Space) a ich sprรกvneho napojenia.
Chybnรฉ napojenia je moลพnรฉ vyhฤพadaลฅ automatizovane. Zรณnam sa pridรกvajรบ charakteristickรฉ informรกcie o operaฤnรฝch profiloch na zรกklade typu miestnosti โ ide o prevรกdzkovรฝ ฤas, poฤet ฤพudรญ (napr. tepelnรฉ zisky od ฤพudรญ), typy svietidiel โ a zรกroveล potrebnรฉ informรกcie o teplotnom profile, ฤรญm sa nastavia okrajovรฉ podmienky pre kรบrenie a chladenie.
Problรฉm pri rieลกenรญ energetickรฉho manaลพmentu prinรกลกa aj spรดsob tvorby konลกtrukciรญ, teda ฤi bola konลกtrukcia vytvorenรก vo vrstvรกch (sendviฤ). V tomto prรญpade je nutnรฉ manuรกlne upraviลฅ U hodnotu celej konลกtrukcie. Tรบto poลพiadavku je vhodnรฉ formulovaลฅ uลพ vo vykonรกvacom projekte pre BIM, v tzv. BEP (angl. BIM Execution Plan).
Sprรกvnym umiestnenรญm stavby na konkrรฉtne miesto na zemskom povrchu umoลพnรญme hodnotiลฅ geologickรฉ pomery a bezprostrednรฉ prostredie okolia stavby (vysokรฉ budovy, les, rybnรญk atฤ.) a integrovaลฅ digitรกlny priebeh teploty, vlhkosti, vetra a slneฤnej energie (obr. 3 aลพ 6).
Do softvรฉrovรฉho prostredia sa ฤalej zahrnรบ informรกcie o primรกrnom zdroji energie, resp. jeho percentuรกlnom rozloลพenรญ. To umoลพลuje rieลกiลฅ pomocou cien energiรญ simulรกciu spotreby. Informรกcie z konลกtrukciรญ je tieลพ moลพnรฉ pouลพiลฅ na rรดzne รบฤely vrรกtane posudzovania vplyvu CO2. Ale hlavnรฝm dรดvodom a cieฤพom sรบ vรฝslednรก optimalizรกcia a porovnanie vรฝkonu pri zmene vlastnostรญ modelu.
Zรกver
Digitalizรกcia dรกt umoลพลuje vo vลกeobecnosti nielen rรฝchlejลกie narรกbanie s informรกciami, ale vรฝznamne redukuje moลพnosลฅ chรฝb. Virtuรกlny model sa dรก vyuลพiลฅ pri zรญskavanรญ presnejลกรญch elektronickรฝch podkladov. Tie umoลพลujรบ rรฝchlejลกiu a spoฤพahlivejลกiu identifikรกciu moลพnรฝch problรฉmov a poskytnรบ spoฤพahlivรฝ zdroj informรกciรญ.
Vลกetky informรกcie je moลพnรฉ zรญskaลฅ priamo z modelu. Nie je nutnรฉ prรกcne dohฤพadรกvaลฅ informรกcie o konลกtrukciรกch v jednotlivรฝch vรฝkresoch, technickรฝch sprรกvach alebo v stavebnom dennรญku. BIM sa na naลกom trhu v rรดznych podobรกch a รบrovniach pouลพรญva uลพ niekoฤพko rokov. Urฤitรฝm spรดsobom poskytuje formรกlny rรกmec na to, ako majรบ jednotlivรฉ organizรกcie definovaลฅ, vymieลaลฅ, zdieฤพaลฅ a uchovรกvaลฅ รบdaje o stavbรกch.
Dรดleลพitรฉ je vลกak pritom zabezpeฤiลฅ, aby mala sprรกvna osoba sprรกvne informรกcie v sprรกvnom ฤase a โ v neposlednom rade โ v sprรกvnom formรกte. Vลกetky informรกcie, ktorรฉ vkladรก projektantย do virtuรกlneho modelu pomocou inteligentnรฝch objektov, je moลพnรฉ nรกsledne vyuลพiลฅ v procese tvorby energetickรฝch analรฝz a optimalizรกcie.
Korektne vytvorenรฉ objekty sรบ zรกkladom moลพnej automatizรกcie celรฉho procesu, jednoduchรฉho zapracovรกvania zmien a posudzovania rรดznych variantov s cieฤพom znรญลพiลฅ energetickรบ nรกroฤnosลฅ budovy a zjednoduลกiลฅ jej prevรกdzku. Preto je nutnรฉ, aby investor v spoluprรกci s projektantom formuloval v rรกmci vykonรกvacieho projektu sprรกvne poลพiadavky na tvorbu informaฤnรฉho modelu.
Tento ฤlรกnok vznikol vฤaka podpore Vedeckej grantovej agentรบry Ministerstva ลกkolstva, vedy, vรฝskumu a ลกportu Slovenskej republiky a Slovenskej akadรฉmie vied pre projekt VEGA-1/0506/18.
Literatรบra
1. CIFE. (November 22, 2007). CIFE Technical Reports [WWW document] URL http://cife. stanford.edu/Publications/index.html.
2. BCG (The Boston Consulting Group)โDigital in Engineering and Construction: The Transformative Power of Building Information Modelingโ 2016.
3. STN EN ISO 19650-1 Organizรกcia informรกciรญ o stavbรกch. Manaลพment informรกciรญ s vyuลพitรญm informaฤnรฉho modelovania stavieb (BIM). ฤasลฅ 1: Pojmy a princรญpy (ISO 19650-1: 2018).
4. STN EN ISO 19650-2 Organizรกcia informรกciรญ o stavbรกch. Manaลพment informรกciรญ s vyuลพitรญm informaฤnรฉho modelovania stavieb (BIM). ฤasลฅ 2: Fรกza dodania aktรญv (ISO 19650-2: 2018).
5. Funtรญk, T. a kol.: Building Information Modeling, Vydavateฤพstvo Eurostav, Bratislava, 2018.
6. Smith, Dana K. โ Tardif, M.: Building Information Modeling, A Strategic Implementation Guide, Published by John Wiley & Sons, Inc. New Jersey 2009.
7. Eastman, Ch.: (2009) BIM Handbook, Johny Wiley & Sonc, Inc.
8. Khemlani, L.: The CIS/2 Format: Another AEC Interoperability Standard [online], In: AECbytes โBuilding the Futureโ. [July 27, 2005]. Dostupnรฉ na: http://www.aecbytes.com/buildingthefuture/2005/CIS2format. html.
9. ล vajlenka, J. โ Kozlovskรก, M.: Effect of accumulation elements on the energy consumption of wood constructions, Energy and Buildings, Volume 198, 1 September 2019, Pages 160 โ 169, Elsevier.
10. Mesรกroลก, P. โ Mandiฤรกk, T. โ Spiลกรกkovรก, M.: Sustainability trough bim technology in construction industry, International Multidisciplinary Scientic GeoConference Surveying Geology and Mining Ecology Management, SGEM, 18(6.4), pp. 531 โ 536.
11. Hendrickson, Ch.: (2008) Project Management for Construction, Edition 2.2.
Ing. Tomรกลก Funtรญk, PhD.
Autor pรดsobรญ v BIM asociรกcii Slovensko a na Stavebnej fakulte STU v Bratislave.