Využitie solárnej energie v centralizovanom zásobovaní teplom
Využitie solárnej energie na Slovensku je v porovnaní s okolitými krajinami nízke, aj keď môžeme na strechách rodinných domoch vidieť slnečné kolektory v čoraz väčšej miere. U nás ojedinelým je ale využitie slnečnej energie v systéme centralizovaného zásobovania teplom.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Solárny systém bol navrhnutý ako predohrev pitnej vody, ktorá sa potom dohrieva v štyroch zásobníkoch s objemom 10 m3. Priemerná denná výroba teplej vody je 60 m3. V čase najvyššieho slnečného žiarenia solárny systém ohrieva v doskovom výmenníku pitnú vodu z 15 na 45 °C. Systém, ktorý sa zrealizoval bez akejkoľvek podpory, za rok prevádzky vyrobil 183 GJ tepla (721 kWh/m2 kolektorovej plochy). Dodávateľom solárnej technológie bola spoločnosť Schüco. Montáž zariadenia si zrealizoval investor vo vlastnej réžii. Ročný priebeh výroby tepla kolektormi je graficky spracovaný na obrázku. Jarné mesiace apríl, máj sú prekvapivo rovnako silné ako letné mesiace. Počas zimných mesiacov je výroba tepla z kolektorov približne 30 % z letného maxima.
Ročný priebeh výroby tepla kolektormi
Systém sa postavil s cieľom zhodnotenia vhodnosti využitia solárnej energie v systémoch CZT. Realizácia takéhoto projektu je finančne náročná a aj napriek vysokému energetickému zisku z kolektorovej plochy je návratnosť solárneho zariadenia vyššia ako iné opatrenia na zvyšovanie efektívnosti výroby tepla. Napriek tomu má investor záujem v budúcnosti o ďalší projekt vo väčšom rozsahu, v prípade možnosti získania dotácie z podporných fondov.
Igor Belovič
Foto: Schüco International KG
Autor pôsobí v spoločnosti Schüco International KG