Zastavte zatekanie strechy – stavte na kvalitnú hydroizoláciu
Najčastejším problémom plochých striech je zatekanie. To je aj hlavný dôvod, prečo ľudia skôr siahnu po šikmej, než plochej streche. Pokiaľ ale viete ako sa o plochú strechu starať zatekania sa obávať nemusíte.
Zatekanie strechy má mnoho dôvodov. Príčina môže byť
– sklon strechy – plochá strecha by mala mať sklon minimálne 2 stupne. Pokiaľ je sklon menší zrážková voda neodteká a môže rýchlo presiaknuť do interiéru
– netesnosť plášťov – prestupy na streche (komín, anténa, vetráky,…), spoje asfaltových plášťov, alebo hrdzavé vtoky môžu narušiť celistvosť plochej strechy. Príčina môže byť aj v nekvalitne odvedenej práce pri ukončenia strešného plášťa na atike
– degradácia materiálu – náletové rastliny, stojatá voda, UV lúče znižujú životnosť strechy a poškodzujú jej plášť.
Čím skôr si chybu všimnete tým skôr ju odstráňte. Ak s opravou budete váhať môže sa stať že budete musieť opraviť, prípadne vymeniť celú strechu.
Ako zastaviť zatekanie
Častou chybou pri plochých strechách sú defekty v hydroizolácii. Pokiaľ je ich menej dajú sa opraviť, prípadne je možné dať na starú hydroizoláciu novú. Všetko záleží od rozsahu poškodenia strechy a financií, ktoré ste ochotní do opravy investovať. Na streche sa ale určite šetriť neoplatí. V konečnom dôsledku by vás momentálne šetrenie mohlo vyjsť neskôr oveľa drahšie
Najrýchlejším spôsobom ako zastaviť zatekanie je výmena hydroizolačnej vrstvy. Môžete ju strhnúť a dať novú, ale môžete aj na pôvodnú strechu dať vrstvu novej hydroizolácie. Medzi pôvodnú a novú vrstvu hydroizolácie môžete vložiť tepelnú izoláciu čím zvýšite jej tepelnoizolačné vlastnosti.
Hydroizolácia
Ako hydroizoláciu môžete použiť hydroizolačné fólie, alebo asfaltové pásy.
Hydroizolačné fólie
S fóliami sa ľahko pracuje. Sú ľahké, odolné voči ozónu, UV žiareniu, prerastaniu koreňov rastlín a ich údržba je minimálna. Ich hrúbka je od 1,2 do 3 mm. Tieto fólie sú v podstate jednovrstvové vodotesné membrány s výstužou, alebo bez. Tento typ hydroizolácie môžete prekryť dlažbou, alebo štrkom.
Medzi tie najrozšírenejšie patria fólie z mäkčeného PVC (mPVC). Ich nevýhodou je, že obsahujú zmäkčovadlá, ktoré narúšajú štruktúru polystyrénu a aj asfaltu. Ak ste v minulosti použili tieto hydroizolačné fólie môže byť práve to dôvodom Novší typ fólií obsahuje iný typ zmäkčovadiel, ktoré sa z fólie neuvoľňujú a môžu prísť do kontaktu s polystyrénom aj asfaltom.
Asfaltové pásy
Ako hydroizolácia sa najčastejšie používajú modifikované asfaltové pásy. V závislosti od strechy a jej použitia by ste si mali vybrať hydroizoláciu, ktorá vám najdlhšie vydrží.
Modifikácia APP
Táto modifikácia je odolna voči UV žiareniu a mechanickému poškodeniu. Vďaka je vhodná aj na šikmé strechy a ako podklad pre pochôdzne strechy.
– bod mäknutia – od 135 do 150°C
– stálosť za tepla – od 90 do 110°C
– ohybnosť za nízkych teplôt – -5 až – 15°C
Nie je dobré ho kombinovať s inými druhmi asfaltových pásov.
Modifikácia SBS
Voči UV žiareniu je menej odolná z čoho vyplýva potreba ďalšej povrchovej úpravy. Pri záťaži môžu vznikať preliačiny, z toho dôvodu nie je vhodná ako podklad na pochôdznu strechu.
Vlastnosti
– bod mäknutia – od 115 do 130°C
– stálosť za tepla – od 90 do 110°C
– ohybnosť za nízkych teplôt – -15 až -35°C
Môžete ho kombinovať s inými druhmi asfaltových pásov.
Modifikácia APAO
Modifikácia APAO má najlepšie vlastnosti spomedzi spomenutých asfaltových pásov. Je teplotne stála, odolná voči vysokým a aj chladným teplotám a UV žiareniu Modifikácia APAO predĺži životnosť plochej strechy.