Zemný plyn ako zelená voľba

Slováci veria zemnému plynu. Podľa aktuálneho prieskumu by si ho opätovne vybralo deväť z desiatich domácností.

Slováci naďalej dôverujú zemnému plynu. Ak by si slovenské domácnosti mohli opäť vybrať spôsob vykurovania, 91 % by sa znovu rozhodlo pre zemný plyn a rovnaké percento zákazníkov by ho na základe vlastnej skúsenosti odporučilo aj svojim známym na vykurovanie a ohrev teplej vody. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý pre spoločnosť SPP ‒ distribúcia zrealizovala agentúra AKO v máji 2024 na vzorke 600 slovenských domácností.

Prevládajúcim motívom pripojenia nehnuteľnosti na zemný plyn bola jeho cena (29 %), komfort (21 %) a dostupnosť (18 % zákazníkov). Prieskum tiež odhalil, že 38 % zákazníkov k zemnému plynu nepoužíva žiadne doplnkové energetické zariadenie, 9 % nevedelo odpovedať a zvyšní respondenti najčastejšie uvádzali kozub na drevo (33 %), rekuperáciu (14 %), solár (7 %) a fotovoltiku (6 %). Aktuálne prebiehajúcu akciu zľavových poukazov na výmenu starého atmosférického plynového kotla za nový kondenzačný – Mojnovykotol.sk – zachytila štvrtina zákazníkov (25 %). Navyše, 96 % respondentov potvrdilo, že bezproblémovo našlo projektanta na prípravu projektovej dokumentácie pri stavbe nového rodinného domu so zemným plynom.

„Výsledky prieskumu naznačujú vysokú spokojnosť slovenských domácností so zemným plynom ako hlavným zdrojom vykurovania. Väčšina respondentov by sa znovu rozhodla pre zemný plyn a odporučila by ho svojim známym. Cena, komfort a dostupnosť sú hlavné dôvody, prečo si domácnosti volia tento spôsob vykurovania. Prieskum tiež poukázal na jednoduchosť zaobstarania projektovej dokumentácie pre nový rodinný dom, ktorý by bol vykurovaný nízkoemisným plynovým kondenzačným kotlom,“ vysvetľuje Jerguš Vopálenský, vedúci rozvoja sieťového obchodu SPP – distribúcia, a. s.

„Nové rodinné domy v energetickej triede A0 môžu byť stále vykurované zemným plynom, čo potvrdzujú aj vzorové projekty rodinných domov v energetickej triede A0 vypracované Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Nová smernica EÚ o energetickej hospodárnosti budov totiž neznamená zákaz vykurovania plynovými kotlami po roku 2040, ako sa v médiách často nesprávne interpretuje. V skutočnosti táto smernica kladie dôraz na zvyšovanie energetickej hospodárnosti a znižovanie emisií, pričom ponecháva priestor aj pre plynné nosiče energie,“ dodal Vopálenský.

Pre domácnosti zostáva tento najdostupnejší nízkoemisný spôsob vykurovania obľúbený najmä z dôvodu výhodného pomeru ceny plynového kondenzačného kotla (vrátane inštalácie), vysokej účinnosti, nízkych prevádzkových nákladov, jednoduchosti, skutočného komfortu a dostupnosti a vďaka takmer zanedbateľnému vplyvu na životné prostredie.

„Aj projektantská obec vníma zemný plyn ako vhodné palivo pre primárny zdroj tepla na vykurovanie a prípravu teplej vody v budovách v energetickej triede A0.“

Zdroj: PR článok SPP – distribúcia, a. s.