Technológia, ktorá vás ohromí: 5 faktov o digitálnych žalúziách
V súčasnosti vidíme trend v realizáciách interiérových priečok s integrovanými digitálnymi žalúziami. Ide o moderné, estetické a ľahko udržiavateľné riešenie zatienenia dizajnových kancelárskych priestorov. Viete, ako táto technológia funguje a čo je za rastúcim záujmom o ňu? Vybrali sme 5 faktov, ktoré ste možno o digitálnych žalúziách nevedeli.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Kúzlo technológie digitálnych žalúzií
Funkcia digitálnych žalúzií je založená na technológii Polymer Dispersed Liquid Crystal (PDLC). Tento materiál mení svoje vlastnosti priepustnosti svetla pomocou elektrického prúdu. Najčastejšie je PDLC dodávané vo fólii, ktorá je laminovaná medzi dve sklá. Keď je elektrický prúd vypnutý, molekuly sú náhodne rozptýlené a PDLC fólia je nepriehľadná. Po zapnutí prúdu sa molekuly usporiadajú tak, že umožnia prechod svetla a sklo sa stane priehľadné. Táto technológia tak ponúka inovatívne riešenie pre súkromie a kontrolu svetla. Zaujímavý je tu aj kontrast, pretože keď zapnete prúd, digitálne žalúzie sú vypnuté.
Evolúcia technológie digitálnych žalúzií
Technológia PDLC nie je nová, existuje už viac než 30 rokov. Skutočným zlomom je však dramatické zníženie jej ceny, vďaka čomu sa digitálne žalúzie stávajú populárnejšie a dostupnejšie v rôznych projektoch. Najvýznamnejší vývoj posledných rokov spočíva v operačných systémoch regulujúcich napájanie, ktoré výrazne navýšili životnosť PDLC fólie, teraz dosahujúcej až 30 rokov.
Prekonávanie technických limitov
Digitálne žalúzie prešli dlhú cestu v prekonávaní technických obmedzení. V minulosti bolo nutné vypínať PDLC fóliu denne na štyri hodiny, aby nedošlo k poškodeniu kryštálov. Dnešné systémy automaticky regulujú napájanie, čo eliminuje toto obmedzenie. Tiež sa vyriešili limity veľkosti, s možnosťou spracovania veľkých segmentov stien. Vďaka veľkej laminačnej peci môžeme dodávať sklá s PDLC fóliou s rozmermi až 3 m x 2,2 m. Sklá je, samozrejme, možné bezrámovo napojiť. V súčasnosti sú stále obľúbenejšie oblúkové priečky a sklenené dvere – aj na ne je možné túto technológiu aplikovať.
Farebnosť a optická priehľadnosť
Priehľadnosť je ovplyvnená rôznymi faktormi, ako je vrodený mliečny efekt z dôvodu prítomnosti kryštálov. Veľký vplyv na priehľadnosť má tiež typ osvetlenia, inak sa správa v prírodnom svetle a inak rozptyľuje svetlo umelé. Je potrebné vždy zvoliť vhodnú fóliu podľa očakávaní investora. Ak je požiadavkou maximálna priehľadnosť, je možné ju dosiahnuť až na 97 %, ale v tomto prípade zostáva v zapnutom stave mierne priehľadná. Ak je požiadavkou úplná nepriehľadnosť, je fólia vďaka kryštálom priehľadná na 95 %. Pokiaľ ide o farebnosť, vzhľadom na typ technológie nie je možné pri digitálnych žalúziách realizovať farebnosť podľa RAL. Fóliu je možné tónovať, ale najčastejšie sú realizácie na čiernobielej škále spektra od tmavosivej po takmer bielu.
Stavebná pripravenosť a možnosti ovládania
Technológia je napájaná mikrokáblami, ktoré sú skryté v hornom profile priečky. Transformátory sa zvyčajne umiestňujú do podhľadu nad priečkou. Možnosti ovládania nie sú nijako obmedzené, ponúkame všetko od manuálnych prepínačov po inteligentné systémy s automatizáciou, napríklad senzory pohybu, hlasové ovládanie alebo riadenie založené na gestách.
Pre tých, ktorí si miesto čítania radšej vypočujú krátky videopodcast, zhrnul odpovede Orraine Williams, vedúci oddelenia vývoja LIKO-S. Preskúmajte svet digitálnych žalúzií!
Spoločnosť LIKO-S je rodinným podnikom s 30-ročnou históriou, špecializuje sa na výrobu prémiových stavebných systémov, ktoré vytvárajú lepšie budovy pre ľudí a prírodu. Naša ponuka zahŕňa dodávky interiérových priečok, smart zasadacích miestností a akustických riešení pre kancelárie, komerčné priestory, školy a nemocnice. LIKO-S je tiež priekopníkom v oblasti zeleného stavebníctva, vyvíja a dodáva živé fasády aj vnútorné vertikálne záhrady.
Zdroj: PR článok LIKO-S, a.s.