Tony Ryan Academy odená do titánzinku
Tony Ryan Academy – akadémia pre podnikanie. Zriadená v súvislosti s Dublin City University ako centrum pre školenie podnikateľov, manažérskych zručností a presadzovanie obchodných techník. Na základe požiadavky na budovu s trvalo udržateľným stavaním boli budovy koncipované ako presklené haly vyvýšené nad krajinou, na ktoré sú pripojené prednáškové sály v podobe vysokých modro šedých - titánzinkových nádrží. Budova sa môže pochváliť prirodzeným osvetlením, vetraním a šetrným zaobchádzaním k životnému prostrediu s minimálnym zaťažením emisiami CO2.
Akadémia sa skladá z 2 prednáškových sál každá s kapacitou pre 100 ľudí, zatiaľ čo presklená hala obsahuje miesta na stretávanie, čítanie, semináre, knižnicu, kancelárie a reštaurácie, ktorá sa otvára von až na terasu.Dve prednáškové sály odeté do titánzinkového šatu sú osadené do vodného bazéna, ktoré zvláštnym spôsobom odrážajú slnečné svetlo a svojim spôsobom umocňujú dojem jedinečnosti predmetnej stavby. Design a použitá technológia pre stavbu akadémie predurčuje predmetnú stavbu na stavba 21. storočia, ktorá podporuje vysokú kvalitu, inováciu a pokrok.
Pre opláštenie prednáškových sál sa použil systém RHEINZINK® – veľkorozmerové šablóny s vertikálnou pokládkou s posunom spoja o ¼ dĺžky. Rozmer šablón je 500 x 1000 mm. Na výrobu šablón bol použitý tabuľový plech RHEINZINK predzvetranýpro modrošedý, hr. 0,8 mm o výmere 1000 m2. Jedná sa o systém tradičnej klampiarskej techniky a je veľmi povzbudivé, že aj na stavbách akademického charakteru sa aj dnes aplikujú osvedčené a spoľahlivé systémy tradičnej klampiarskej techniky.
Autor projektu sa pri výbere materiálu pre opláštenie orientoval na prírodné materiály, ktoré svojou prirodzenou štruktúrou a vyžarovaním podporia navrhnutý tvar objektu. Na základe požiadavky riešiteľa projektu bol pre opláštenie predmetnej stavby dodaný plech z rôznych výrobných dátumov, uvedené spôsobuje viditeľné rozdiely v odtieňoch jednotlivých šablón.
Pre kombináciu jednotlivých odtieňov nebol zo strany riešiteľa projektu stanovený žiaden raster, všetko bolo ponechané na samotnú realizáciu a takpovediac na náhodu… Jedná sa o zozadu odvetranú fasádu na celoplošnom podklade. Podkonštrukcia pre opláštenie musela byť vyhotovená veľmi zodpovedne, aby dôsledne korešpondovala s navrhnutým organickým tvarom prednáškových sál.
Ďalšou zvláštnosťou, respektíve výnimočnosťou je aplikácia materiálu RHEINZINK aj v interiéry objektu. Riešiteľ projektu sa rozhodol nechať navrhnutý organický tvar prednáškových sál prebiehať aj do interiéru spojovacích traktov. Aplikáciou toho istého materiálu pre opláštenie stien v exteriéri aj interiéri vznikla jedna kompaktná hmota tvarom i štruktúrou. Pre opláštenie povrchov v interiéri bol použitý materiál RHEINZINK predzvetranýpro modrošedý s úpravou INTERIEUR, hr. 0,8 mm.
Text: Ing. Gabriel Boros
–>–>