Trvácnosť v architektúre a vo výstavbe
Trvácnosť je atribút, ktorý je spoločným menovateľom kvality v architektúre i v stavebníctve. Stavby, ktoré odolávajú času, sú prirodzenou súčasťou snahy o dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného stavebníctva.
V roku 2050 budeme bývať až v 90 % súčasných budov. Na jednej strane to poukazuje na obrovský potenciál rekonštrukcií a súčasne to nastavuje zrkadlo dnešnej kvalite architektúry a výstavby. Splniť ciele Európskej zelenej dohody – nulové čisté emisie skleníkových plynov do roku 2050 – sa bez aktívneho prístupu stavebníkov nepodarí.
Budovy sú svojou prevádzkou, materiálmi a výstavbou dnes zodpovedné za 39 % emisií celosvetových CO2. Preto zohrávajú dôležitú úlohu na ceste k uhlíkovej neutralite i trvalej udržateľnosti. „S klimatickými zmenami treba rátať aj v oblasti architektúry. Je potrebné prijímať také riešenia, ktoré budú najjednoduchšie a budú zodpovedať zmenám klímy,“ hovorí architekt a urbanista Peter Gero.
Súčasná udržateľná architektúra si žiada nielen stavebné materiály a stavebné postupy, ktoré budú svojimi štandardmi vyhovovať aj v budúcnosti, ale aj komplexný prístup architektov pri návrhoch takých stavieb.
Trvácnosť je podľa architekta Pavla Paňáka najvyšším kritériom pri výstavbe pre budúcnosť: „Do trvácnej stavby zasahujem počas života len minimálne. Síce to znamená na začiatku o niečo vyššiu investíciu, ale do budúcnosti to znamená redukciu všetkých ďalších nákladov. Stavať rýchlo a lacno je veľká pasca. Dom má slúžiť desaťročia.“
Tehla v modernom stavebníctve
Tehla patrí k udržateľnej architektúre a stavebníctvu už celé stáročia. „Pálená tehla má dve elementárne vlastnosti, pre ktoré bude stále žiadaná – výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti a je veľmi skladobná. Z neveľkého formátu tehly dokážete vlastne spraviť čokoľvek,“ zdôrazňuje architekt Pavol Paňák.
Overená životnosť keramických materiálov presahuje 150 rokov. Čím dlhšia životnosť, tým nižší je počiatočný dosah výrobného procesu na životné prostredie.
Tehla sa vyrába vždy v blízkosti trhu a zásadne z prírodných surovín. Všetky svoje vlastnosti nadobúda vo výrobe bez akýchkoľvek chemických aditív. Potenciál opätovného využitia keramických tehál je pritom až 95 %.
Aj urbanista Peter Gero predpovedá stáročiami overenej tehle sľubnú budúcnosť: „Tehla hrá v budúcnosti významnú úlohu. Ak je správne použitá, vznikajú trvácne budovy, ktoré sú súčasne aj ekologické, keďže ide o prírodný materiál.“
Bez zateplenia
Vďaka pokroku výrobcov v oblasti vylepšovania tepelnoizolačných parametrov umožňujú moderné tehly stavať domy s takmer nulovou potrebou energie bez potreby zateplenia. Stavať bez tepelnoizolačného systému prináša vyššiu životnosť stavebnej konštrukcie a zjednodušenie údržby počas životného cyklu. Stavba bez zateplenia okrem toho ušetrí materiál a množstvo odpadu na stavbe.
Stavby budúcnosti, ktoré realizujeme už dnes sa však nevyznačujú len energetickými úsporami, podporujú tiež kvalitu vnútorného prostredia. V tomto smere ponúka tehlové murivo výhody v podobe výbornej tepelnej akumulácie.
Prirodzeným spôsobom tiež reguluje vlhkosť v interiéri čím eliminuje riziko vzniku plesní.
Zaujíma vás, ako podľa odborníkov budeme bývať o 100 rokov? Navštívte www.dobryzaklad.sk
Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.