Ušetrite energiu aj peniaze vďaka správnej hrúbke izolácie
Kvalitné zateplenie domu môže veľmi výrazne znížiť náklady na vykurovanie. Je však dôležité nepodceňovať výber správnej hrúbky izolačného materiálu, vďaka ktorému sa minimalizujú tepelné straty domu. Okrem toho kvalitná izolácia pomôže zlepšiť celkový komfort bývania a v neposlednom rade šetrí aj životné prostredie. Akú hrúbku izolačného materiálu zvoliť na optimálne zateplenie rôznych častí domu a prečo sa oplatí investovať do materiálu s väčšou hrúbkou?
Zatepľovanie budov a domov je v súčasnosti často skloňovaným pojmom. Dôvodov je niekoľko. Jedným z nich je globálna zmena klímy a snaha o zníženie emisií skleníkových plynov. Energia spotrebovaná na vykurovanie budov je jedným z hlavných zdrojov týchto emisií, preto sa zníženie jej spotreby v budovách stalo celosvetovou prioritou. Ďalším dôležitým dôvodom sú rastúce ceny energie. Správna izolácia môže znížiť energetickú náročnosť budovy, čo vedie k nižším nákladom na energiu, a tým aj k finančným úsporám.
„Napríklad staršie domy bez izolačnej vrstvy spotrebujú 200 kWh/m²·rok, zatiaľ čo nízkoenergetické zateplené domy len 50 kWh/m²·rok. Pri súčasných cenách energií je tak možné vďaka kvalitnej izolácii ušetriť tisícky eur ročne,“ potvrdzuje Tereza Vojancová, architektka spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora minerálnych izolácií.
Prečo je hrúbka izolácie taká dôležitá?
Na dosiahnutie maximálnej energetickej účinnosti domu a zlepšenie kvality vnútorného prostredia je potrebné zvoliť kvalitnú izoláciu s dostatočnou hrúbkou. Je to jeden z kľúčových faktorov, ktoré treba pri výbere zohľadniť, napriek tomu sa často podceňuje. Ako potvrdzujú údaje z prieskumu Asociácie výrobcov minerálnej izolácie – na zateplenie obvodových stien sa najčastejšie používa hrúbka 12 – 14 cm.
Minimálna odporúčaná hrúbka izolácie je však vyššia. Pri novostavbách s 30 cm stenami je norma stanovená na 16 až 20 cm v závislosti od typu použitého materiálu. Konkrétne sa odporúča pre pórobetónové steny použiť minimálnu hrúbku izolácie 16 cm, pre keramické tvárnice aspoň 18 cm a pre staršie typy tehlového muriva viac ako 20 cm. Na dosiahnutie nízkoenergetického štandardu sa však odporúča zvoliť ešte väčšie hrúbky.
„Izolácia s hrúbkou okolo 13 cm nezaručí dostatočnú úsporu. Aby ľudia naozaj zaznamenali citeľný rozdiel, odporúča sa hrúbka aspoň 20 cm, pri súčasnom náraste cien energií dokonca až 28 cm,“ dodáva architektka Vojancová.
Aká izolácia je vhodná pre jednotlivé časti domu?
Ak sa chystáme zatepliť vonkajší plášť domu, rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu alebo o soklovú časť fasády. „Pre odvetranú fasádu, ak sa má izolácia vložiť do dreveného roštu, sú vhodné všetky materiály URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL so súčiniteľom tepelnej vodivosti λD ≤ 0,037 W/m·K. Izolácia sa potom musí z vonkajšej strany opatriť difúznou fóliou. Ďalšou možnosťou je použitie izolácií, ktoré sú vhodné na kotvenie pomocou tanierových hmoždiniek. Drevený rošt preto nie je potrebný. Na toto použitie je vhodný materiál URSA VENTO 34,“ radí Vojancová.
Pri strechách je potrebné zohľadniť aj tvar strechy a podľa toho zvoliť typ a hrúbku izolácie. V závislosti od kvality použitého materiálu by mala mať šikmá strecha minimálnu hrúbku izolácie 26 až 30 cm. „Z dlhodobého hľadiska je však pri izolácii šikmej strechy ekonomicky aj ekologicky oveľa výhodnejšie ísť až na 42 cm izolácie. Vhodným materiálom je napríklad URSA SILVER 39,“ odporúča Vojancová.
Minerálna izolácia sa môže použiť nielen na zateplenie vonkajšieho plášťa domu, ale aj vnútorných priečok. Okrem tepelnoizolačných vlastností má minerálna izolácia URSA aj vynikajúce akustické vlastnosti, takže pomôže znížiť prenos hluku vo vnútri budovy.
„V závislosti od použitého materiálu a účelu sa odporúča použiť v priečkach minimálnu hrúbku 4 cm. Lepšie je však použiť izoláciu s hrúbkou 5 cm alebo viac. Každý centimeter izolácie pridáva približne 1 dB zvukovej nepriezvučnosti. Preto čím väčšia je hrúbka izolácie, tým väčší je akustický komfort domu. Vhodnými materiálmi môžu byť napríklad URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 alebo URSA SILENTIO 37,“ hovorí architektka. Minerálne izolácie sú zároveň nehorľavé, takže prispievajú aj k požiarnej odolnosti budovy.
Investícia, ktorá sa vráti do niekoľkých rokov
Tepelná izolácia môže znížiť spotrebu tepla o 30 až 80 % v závislosti od rozsahu, typu izolácie a izolačného materiálu. Mnoho ľudí sa stále snaží ušetriť na hrúbke izolácie kvôli počiatočným nižším nákladom na samotnú realizáciu zateplenia, z dlhodobého hľadiska je to však nesprávne riešenie.
Nedostatočná izolácia znamená zbytočne vysokú spotrebu energie a tieto náklady budú v dlhodobom horizonte mnohonásobne vyššie ako investícia do nákupu kvalitnej izolácie dostatočnej hrúbky. Celkovo možno povedať, že napriek počiatočným vyšším nákladom prinesie investícia do kvalitnej izolácie mnoho výhod vrátane finančných úspor v budúcnosti.
Hoci je počiatočná investícia do izolácie vyššia, návratnosť je relatívne rýchla – v priemere trvá sedem až desať rokov. „Izolácia na dome vydrží desiatky rokov, čo je naozaj dlhá doba, keď sa tepelné straty na vykurovanie či chladenie domu v horúcich letách môžu vyšplhať na tisíce eur a účet za energie bude niekoľkonásobne vyšší,“ dodáva Vojancová s tým, že oveľa výhodnejšie je zatepľovať dom postupne a použiť izoláciu väčšej hrúbky ako zatepliť celý dom tenkou vrstvou naraz.
Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.
Zdroj: PR článok URSA SK s.r.o.