V nezdravých domovoch žije až 20 % Slovákov
Jedna pätina krajiny je denne vystavená nežiadúcim vplyvom a rizikám nekvalitných budov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Až 163 miliónov Európanov je denne vystavených aspoň jednému zo štyroch faktorov, ktoré nepriaznivo vplývajú na vnútorné prostredie a zdravie človeka. Ide o jedno z kľúčových zistení štúdie Healthy Homes Barometer, ktorá opäť poukazuje na vplyv budov na zdravie človeka.
Aj v roku 2022 vyšiel Healthy Homes Barometer – štúdia európskeho rozsahu, ktorá poukazuje na úroveň bývania a zdravia Európanov. Tohtoročný prieskum je zbierkou faktov a zistení, ktoré vykonala nezisková organizácia RAND Europe. Zameriava sa na zdravie budov, v ktorých ľudia žijú, študujú a pracujú – teda na budovy, v ktorých Európania trávia najviac času.
Zdravé vnútorné prostredie prispieva ku komfortu a dobrému životu ľudí. Prináša so sebou množstvo benefitov – od priamych úspor spojených s nákladmi na zdravotnú starostlivosť, cez vyššiu produktivitu, až po znižovanie uhlíkovej stopy a zlepšenie životného prostredia. Práve zdravé a udržateľné budovy môžu zlepšiť kvalitu ovzdušia prostredníctvom dekarbonizovaného fondu budov a vyššej energetickej účinnosti.
Kvalita ovzdušia však nezahŕňa len kvalitu vzduchu v exteriéri, ale aj v interiéri. Štúdia Indoor Generation z roku 2018 ukázala, že je potrebné vzdelávať ľudí o kvalite vnútorného prostredia. Až 78 % opýtaných si nie je vedomých, že vzduch v interiéri je viac znečistený ako ten vonkajší. Ide o viac ako ¾ respondentov, čo je zarážajúce zistenie.
Podľa štúdie Healthy Homes Barometer až deväť z desiatich budov, ktoré už teraz stoja, budeme využívať aj v roku 2050. Preto je jedným z najprospešnejších spôsobov, ako zlepšovať vnútorné prostredie budov nielen stavba energeticky efektívnych novostavieb, ale hlavne rekonštrukcie starších budov.
Najväčší potenciál sa skrýva v domoch, školách a na pracoviskách
Potenciál na zlepšenie vnútorného prostredia v sebe nesú nielen domácnosti, ale aj školy a pracoviská. Je to preto, lebo v každom z uvedených typov budov trávia dospelí aj deti zásadné množstvo svojho času. Dôležitosť zdravého vnútorného prostredia dokázala aj pandémia v posledných rokoch, kedy boli milióny ľudí prinútené pracovať, žiť a študovať medzi štyrmi stenami.
Štúdia Healthy Home Barometer 2022 sa pozerá aj na výhody zníženia rizík vnútornej klímy na Slovensku. „Údaje v štúdii ukazujú, že zdravé rekonštrukcie majú veľký význam. V dlhodobom horizonte – do roku 2050 môže Slovensko získať až dve miliardy eur v podobe kumulatívnych ekonomických prínosov. To znamená, že ak teraz zainvestuje do zdravých rekonštrukcií primárne škôl a verejných budov, v dlhodobom meradle bude môcť tieto rekonštrukcie vyhodnotiť ako úspešné a jednotlivé objekty ušetria značné množstvo financií na vynaložených energiách, materiáloch, atď.,“ hovorí Zdeněk Okáč, Sales & Marketing support manager VELUX Česká republika a Slovensko.
Jedna pätina Slovákov sa dennodenne stretáva s nežiadúcimi vplyvmi vnútornej klímy
Healthy Home Barometer 2022 ukázal, že budovy, v ktorých Slováci žijú a pracujú, si vyžadujú naliehavú rekonštrukciu. Nezdravé vnútorné prostredie so sebou prináša niekoľko rizík, ktoré znižujú kvalitu života. Štúdia sa zamerala na štyri najčastejšie:
- VLHKOSŤ A PLESNE – 6 % Slovákov žije v domácnosti s pretekajúcou strechou alebo vo vlhkej stavbe. Tento faktor môže mať vplyv na vznik astmy a respiračných ochorení.
- NADMERNÝ HLUK – 11 % Slovákov je pravidelne vystavených hluku z ulice alebo od susedov, čo môže spôsobovať problémy so spánkom.
- CHLAD – 27 % Slovákov (takmer tretina) s nižšími príjmami nie je schopná vo svojich domoch udržať dostatočné teplo, čo môže mať vplyv na zdravie srdca a dýchacích ciest. Nízka interiérová teplota v domácnosti môže mať vážne zdravotné dôsledky na jej obyvateľov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala byť minimálna teplota v interiéri 18°
- NEDOSTATOK DENNÉHO SVETLA – 3 % Slovákov považuje svoju domácnosť za príliš tmavú. To môže mať za príčinu zhoršenie duševného zdravia, či spánku.
„Bohužiaľ, môže sa stať, že niektoré osoby žijú alebo pracujú v budovách, ktoré sa vyznačujú všetkými štyrmi rizikovými faktormi. V takých prípadoch môže nastať až štvornásobne vyššia pravdepodobnosť zhoršenia zdravotného stavu,“ dopĺňa Zdeněk Okáč.
Rekonštrukcie sú cestou k zdravému bývaniu a šťastnejšej planéte
Udržateľné renovácie môžu byť spôsobom, ako prispieť k zdraviu a pohode obyvateľov budov, vyššej produktivite a motivácii – a nemenej dôležitým faktom je aj skvalitnenie vonkajšieho prostredia.
„Brať ohľad nielen na svoj komfort, ale aj na zdravie planéty nebolo nikdy jednoduchšie. Skvelým prostriedkom sú možnosti a využívanie udržateľných prístupov a materiálov pri rekonštrukciách. Nielen to; v súčasnosti prebieha výzva na získanie štátnych dotácií na obnovu rodinných domov, ktorá môže domácnosti viesť smerom k zdravšej a udržateľnejšej budúcnosti,“ uzatvára Zdeněk Okáč zo spoločnosti VELUX.
Udržateľné rekonštrukcie majú šesť dôležitých výhod:
- úspora energií,
- lepšie zdravie,
- zvýšená produktivita,
- kvalitnejší život,
- ochrana životného prostredia,
- dekarbonizovaný fond budov.
KĽÚČOVÉ ZISTENIA:
- 163 miliónov Európanov je denne vystavených aspoň jednému zo štyroch faktorov, ktoré nepriaznivo vplývajú na vnútorné prostredie a zdravie človeka.
- 6 % Slovákov žije v domácnosti so zvýšenou vlhkosťou alebo plesňami.
- 11 % Slovákov je pravidelne vystavených hluku z ulice alebo od susedov.
- 27 % Slovákov nie je schopných vo svojich domoch zabezpečiť alebo udržať dostatočné teplo.
- 3 % Slovákov považuje svoju domácnosť za príliš tmavú.
- Udržateľné rekonštrukcie môžu na Slovensku do roku 2050 ušetriť až dve miliardy eur.
- V porovnaní napríklad s odlúčením od partnera, má pocit nedostatku tepla takmer dvojnásobne vyšší dopad na vnímanie pohody a spokojnosti človeka.
- Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala byť minimálna teplota v interiéri 18°C.
- 78 % respondentov si nie je vedomých, že vzduch v interiéri je viac znečistený ako ten vonkajší.
Štúdia Healthy Homes Barometer 2022 v anglickom jazyku je dostupná na tomto linku.
Zdroj: PR článok VELUX