Spišská Nová Ves nemocnica

Tretí najväčší investičný projekt v zdravotníctve: V Spišskej Novej Vsi už stoja tri podlažia skeletu nového pavilónu

Partneri sekcie:

Výstavba nového pavilónu a obnova existujúceho monobloku spišskonovoveskej nemocnice pokračujú podľa harmonogramu, dokonca s miernym predstihom. Počas štvrtkového kontrolného dňa na stavbe to potvrdil generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko Radoslav Čuha.

Uviedol, že skelet novej časti je hotový na viac ako 70 percent. S výstavbou začali vlani v septembri a ide o tretí najväčší projekt spolufinancovaný z Plánu obnovy a odolnosti v slovenskom zdravotníctve. V novej budove už stavbári dokončili jedno podzemné a dve nadzemné podlažia.

Okrem výstavby v areáli nemocnice prebieha aj ukladanie kanalizácie a vodovodu a práce na rozvode zemného plynu. Pokračuje sa aj s betonážou energetického bloku a postupne prepájajú 100 geotermálnych vrtov, ktoré budú súčasťou systému tepelného čerpadla. V najbližších mesiacoch začne zhotoviteľ práce na sanácii podzemnej chodby, ktorá spája budovu nemocnice a kuchyňu.

Pribudne aj 80 nových pracovných miest 

Riaditeľka nemocnice Renáta Šuláková dodala, že v novom pavilóne sa bude nachádzať gynekologicko-pôrodnícke oddelenie vrátane novej pôrodnice, novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti, centrálne operačné sály, jednodňová chirurgia a centrálna sterilizácia. Pribudne tam viac ako 120 lôžok a osem centrálnych operačných sál. V budove bývalého fyziatricko-rehabilitačného oddelenia bude po rekonštrukcii celkovo 34 lôžok.

„Plánujeme rozvíjať ortopedicko-traumatologické oddelenie, v súčasnosti už budujeme nový tím a tiež gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a operatívu. Okrem toho chceme v novej budove zriadiť takzvaný rooming in systém aj na novorodeneckej JIS-ke, to znamená, že novorodenec bude v inkubátore na jednej izbe spolu s mamičkou,“ objasnila Šuláková. Potvrdila, že vďaka rekonštrukcii a dostavbe by malo v nemocnici pribudnúť 80 nových pracovných miest.

Projekt za 72 miliónov eur 

Na kontrolnom dni sa zúčastnil aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, keďže nemocnica aj po rekonštrukcii ostane vo vlastníctve krajskej samosprávy. Ocenil, že sa v rámci projektu nezabudlo aj na využitie moderných prvkov vrátane zelenej energie. Okrem geotermálnych vrtov zabezpečia prevádzku nemocnice aj fotovoltické panely a priamo v areáli sa bude nachádzať vodozádržné jazierko.

Celkové náklady na modernizáciu sú na úrovni 72 miliónov eur, pričom 48 miliónov je z plánu obnovy a zvyšok financuje prevádzkovateľ nemocnice zo súkromných zdrojov. Do júna budúceho roka by mali sprevádzkovať zrekonštruovanú časť a zároveň nový pavilón dostavať do úrovne hrubej stavby. Jeho kompletné dokončenie je naplánované do konca roka 2028. „Pevne verím, že práce budú napredovať tak, ako doposiaľ a v závere leta bude dostavaný skelet nového pavilónu,“ uzavrel Čuha.