Vnútorné zateplenie minerálnou doskou (Pracovný postup)
Vnútorné zateplenie môže byť dôležitým faktorom v prípade požiadavky na zachovanie rozmanitosti vonkajšieho vzhľadu fasády a v prípadoch, ak sa na vonkajšiu stranu konštrukcie nedá dostať. Izolácie konštrukcií vykonávané zvnútra bežnými tepelnoizolačnými materiálmi bývali zdrojom vlhkosti, čo viedlo k diskreditácii vnútorného zateplenia.
Krok 11: Špirálové kotvy
Na zavesenie, resp. prichytenie menších a ľahkých predmetov približne do 5 kg sa použijú vhodné špirálové kotvy.
Krok 12: Mechanické kotvenie
Mechanické kotvenie tepelnoizolačných minerálnych dosiek sa realizuje výhradne skrutkovacími tanierovými príchytkami s priemerom taniera min. 60 mm alebo injektážnymi antikorovými kotvami. Kotvy sa umiestňujú do roviny povrchu dosky.
Krok 13: Podkladová vrstva malty
Po vyzretí lepiacej malty na lepenie tepelnoizolačných dosiek (2 až 3 dni po nalepení) sa na izolačné dosky rovnomerne nanesie pomocou oceľového zubového hladidla (veľkosť zuba 10 × 10 mm) podkladová vrstva omietky. Výsledná podkladová vrstva má mať hrúbku min. 5 mm.
Krok 14: Armovacia sieťka
Do ešte čerstvej malty sa vloží sklotextilná sieťovina s okom 10 × 10 mm nastrihaná na pásy potrebnej (resp. ľahko spracovateľnej) dĺžky. Jednotlivé kusy armovacej sieťky sa prekryjú s presahom 100 mm. Presah sklotextilnej mriežky na nároží je 100 mm.
Krok 15: Zapracovanie výstužnej vrstvy
Oceľovým hladidlom sa armovacia sieťka vtlačí do podkladovej vrstvy malty a dôkladne sa zahladí ďalšou vrstvou malty („mokré do mokrého“) tak, aby bola vo vonkajšej tretine vrstvy. Zatlačí sa kolmo na smer hrebienka podkladovej vrstvy. Po zahladení a stiahnutí prebytočnej malty má byť hrúbka výstužnej vrstvy 6 mm.
Vizualizácia detailu: Viktor Mikovčák
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2020.