Vysoká škola moderného fasádneho systému
Špičková technológia sa stretáva s funkčnými a zrozumiteľnými dispozíciami, esteticky príťažlivé tvary s farebným akcentom sú podporené ušľachtilými materiálmi. A čo je na tomto mieste dôležité, na fasáde Bratislavskej vysokej školy práva sa použili systémy, ktoré charakterizujú dnešnú dobu a význam stavby. Túto vydarenú rekonštrukciu si všimla aj porota v súťaži Stavba roka 2007 a udelila jej Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislavy.
Rozšírená kontinuita
Kedysi išlo o budovu bývalého Okresného úradu Bratislava II so sobášnou sieňou, ktorej autormi boli v 60. rokoch minulého storočia Ing. arch. Ľubomír Titl a Ing. arch. Tibor Gebauer. „Z pôvodne funkcionalisticky pôsobiacej stavby sme chceli vytvoriť dielo s podobnými ambíciami, s jednoduchými funkčnými hmotami a výrazom,“ hovorí autor rekonštrukcie Ing. arch. Ľuboslav Mlynarčík a výsledok túto ambíciu aj naplnil. Pri rekonštrukcia sa úplne vymenili všetky vnútorné inštalácie, došlo k zmene dispozície a statickej konštrukcie, ako aj obnove obvodových konštrukcií. Z pôvodnej stavby tak zostali základové konštrukcie, stropné konštrukcie a železobetónový skelet, ktorý bol staticky zrevidovaný.
Rekonštrukcia sa doplnila dostavbou dvoch nadzemných podlaží a prístavbou vstupných a prednáškových priestorov. V pôvodnom vnútornom átriu sa doplnili aj stropné konštrukcie. Výsledkom je moderná školská stavba, ktorá kapacitne pokrýva potreby výučby 1 500 študentov, príslušného pedagogického zázemia a rýchleho stravovania. Jej nadštandardný technický rozmer zvýrazňujú špičkové technológie pre hygienickú pohodu a potreby výukového procesu. Dopĺňajú ho inteligentné systémy elektroinštalácií a slaboprúdových rozvodov a masívne vybavenie priestorov audio a video technikou.
Fasádny systém
„Celozasklené fasádne systémy kombinované s hliníkovými obkladmi sú na priečeliach, ktoré v súlade s okolím pôsobia atraktívne, a takisto na miestach, kde to bolo dispozične vhodné,“ hovorí architekt Ľuboslav Mlynarčík. „Na pohľadových priečeliach sa použili veľkoplošné hliníkové celozasklené steny, ktoré sú zo systému stĺpik – priečka a sú zasklené izolačným dvojsklom,“ dopĺňa Ing. Igor Kormuth, projektant zo spoločnosti Ingsteel, ktorá pre stavbu dodávala celozasklené konštrukcie a konštrukciu metalického obvodového plášťa.
Vizuálne i funkčne sú v tomto smere zaujímavé vodorovné hliníkové lamely, ktoré slúžia ako protislnečná ochrana a vytvárajú horizontálne členenie zasklených stien. Tie prebiehajú po celej dĺžke jednotlivých fasádnych plôch.
Hliníkové profily lamiel sú uchytené na konštrukciu zaveseného predsadeného obvodového plášťa z profilov Hueck. Závesová stena vznikla kombináciou pevných celozasklených plôch z číreho skla a čierneho emailovaného skla s otváravými oknami vsadenými do fasádnej steny. Hliníkové steny sú vsadené do fasád obložených metalickým obkladom – alucobondom strieborného odtieňa ako pohľadovej časti prevetrávaného zatepľovacieho systému. Jednotlivé prvky obkladu – kazety – sú neviditeľne uchytené na vlastný nosný hliníkový rošt. Plocha obložená alucobondom predstavuje 1 300 m2. Steny v miestach obložených alucobondom budovy sú zateplené minerálnou vlnou s hrúbkou 100 mm.
Systémové detaily sú použité aj v konštrukcii atiky. Aj vzhľadom na ekonomiku stavby sú v presne vymedzených častiach obvodového plášťa použité silikátové materiály – tak, aby celok pôsobil kompaktne a organizovane. V častiach budovy s kontaktným zatepľovacím systémom sú ako transparentné plochy použité okná a pásové okná. Okná sú hliníkové s prerušeným tepelným mostom a zasklené izolačným dvojsklom. V mieste schodísk sú pred oknami osadené lamelové žalúzie.
Konštrukcia stĺpik – priečka
Fasádna konštrukcia stĺpik – priečka sa využíva pri realizácii veľkoplošných zasklení. Umožňuje vytvoriť priame, polygonálne, zalomené, šikmé a priestorové konštrukcie zasklených stien.
Stĺpiky sú primárne nosníky kotvené do stavebnej konštrukcie. Do stĺpikov sú prichytené sekundárne nosníky – priečky, na ktoré sa ukladajú fasádne výplne. Podľa návrhu projektanta môže ísť o sklá, izolačné dvojsklá, fasádne kazety a pod. Na výrobu sa používa hliníková zliatina, spojovacie prvky sú antikorové, tesnenia a vodotesné fólie sú z materiálu EPDM. Vzájomné spájanie stĺpov a priečnikov zabezpečuje vzájomnú dilatáciu v dôsledku teplotných zmien, upevnenie priečnika cez EPDM manžetu zabraňuje vzniku rušivých zvukov a zabezpečuje ich vzájomné tesné spojenie.
Zasklievanie sa vykonáva zo strany exteriéru, a to prostredníctvom hliníkových prítlačných profilov osadením sklenenej výplne na vnútorné zasklievacie tesnenie. Prítlačné lišty sú k nosnému profilu priskrutkované a podložené prítlačným tesnením. Na prítlačné lišty sa v závere osadí krycia lišta, ktorá je v ponuke v rôznych rozmeroch a tvaroch. Systém umožňuje použiť zasklenie v hrúbke od 4 do 48 mm. Konštrukciu možno riešiť ako pološtrukturálnu s priznaním vonkajších prvkov vo zvislom alebo vodorovnom smere.
Názov: Bratislavská vysoká škola práva – rekonštrukcia
Miesto: Tomášikova ulica, Bratislava
Autor: Ing. arch. Ľuboslav Mlynarčík
Projektant: PROMA, s. r. o.
Investor: GLOBALplus, spol. s r. o.
Generálny dodávateľ stavby: DOMEX, s. r. o.
Začatie výstavby: august 2005
Ukončenie výstavby: august 2006
Celkové náklady stavby: 155 miliónov Sk
Zastavaná plocha: 2 555 m2
Úžitková plocha: 7 452,8 m2
Obstavaný priestor: 32 543,9 m3
Obstavaný priestor – pôvodný: 15 547,4 m3
Obstavaný priestor – prístavba: 7 319 m3
Obstavaný priestor – nadstavba: 9 677,5 m3
(pet)
Foto: Ladislav Pákozdy