Výstavbu v budúcnosti ovplyvní výber stavebných materiálov

Partneri sekcie:

Znižovanie odpadu, využívanie materiálov s nízkym vplyvom na životné prostredie a optimalizovanie technologických postupov je alfou a omegou trvalej udržateľnosti. Na ceste za lepšou budúcnosťou ale dochádza ku konfliktu medzi ľudským progresom a krehkosťou životného prostredia. Za kľúčové prvky, ktoré ovplyvnia v budúcnosti výstavbu, považujú architekti Tomáš Szőke a Ivan Príkopský z ateliéru Toito správny výber stavebných materiálov a návrat k prirodzenejším postupom.

architekti Tomas Szoke a Ivan Prikopsky
Architekti Tomáš Szőke a Ivan Príkopský | Zdroj: Toito

Ako vnímate snahu o dosiahnutie udržateľnej budúcnosti a ako sa v architektúre snažíte pristupovať k tejto téme?

 

I.P.:  Bol by som nerád chápaný ako skeptik, ale, bohužiaľ, nemám pocit, že sme ako ľudstvo našli riešenie na súčasné problémy. Podmienok, ktoré si dávame na zníženie nášho vplyvu na životné prostredie, je až žalostne málo. V tejto téme vnímam prevažne boj dvoch vecí: naša vnútorná potreba rastu a reálne kroky, ktoré podnikáme. Hoci sa napríklad spotreba pohonných látok áut neustále znižuje, aj vďaka rozširovaniu elektrických áut, počet automobilov neustále rastie. Ide o dvojsečnú zbraň.

 

T.S.: Zníženie nášho vplyvu na životné prostredie si paradoxne viem predstaviť v menšej výstavbe nových nehnuteľností a častejších rekonštrukciách. Práve tie môžu byť zaujímavým spôsobom, ako pristupovať k architektúre udržateľne.

 

Aké sú kľúčové prvky, ktoré podľa vás ovplyvnia výstavbu v najbližších rokoch?

 

T.S.: Za mňa to bude určite výber stavebných materiálov. Ak chceme pristupovať k architektúre udržateľným spôsobom, ale zároveň sa riadiť trendami posledných 30tich rokov a využívať rôzne umelé materiály či polystyrény, nepovažujem to za správny prístup. Osobne vnímam trvalú udržateľnosť ako určitý návrat k sedliackemu zmýšľaniu a k výstavbe domov s hrubými múrmi.

 

Tehla patrí k udržateľnej architektúre a stavebníctvu už celé stáročia. Jej overená životnosť presahuje 150 rokov. Má výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti. Všetky svoje vlastnosti nadobúda vo výrobe bez chemických aditív, vyrába sa v blízkosti trhu a zásadne z prírodných surovín. Potenciál jej opätovného využitia je pritom až 95 %.
Tehla patrí k udržateľnej architektúre a stavebníctvu už celé stáročia. Jej overená životnosť presahuje 150 rokov. Má výborné stavebno-fyzikálne vlastnosti. Všetky svoje vlastnosti nadobúda vo výrobe bez chemických aditív, vyrába sa v blízkosti trhu a zásadne z prírodných surovín. Potenciál jej opätovného využitia je pritom až 95 %. | Zdroj: Wienerberger

Podľa akých kritérií sa bude riadiť výber stavebných materiálov?

 

T.S.: To ťažko predpokladať. Trendom súčasnosti sú predovšetkým drevostavby. Pri aktuálnych cenách dreva, ktoré vyskočili o viac než 100 %, však môžeme očakávať využívanie iných udržateľných materiálov, ako je napríklad tehla. Pre náš ateliér je oveľa prirodzenejšie stavať domy z tehly a nezatepľovať ich. Sme presvedčení, že je lepšie vybudovať masívnu hrubú stenu, ktorá má dostatočný tepelný odpor aj bez dodatočného zatepľovania.

 

Dom s nadštandardnými tepelnoizolačnými vlastnosťami je možné postaviť aj bez dodatočného zateplenia. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm T Profi alebo Porotherm EKO+ je zárukou stabilných parametrov počas celej životnosti stavby bez toho, aby si vyžadovalo ďalšiu údržbu. Vyznačuje sa vysokou požiarnou odolnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou a prirodzenou priepustnosťou vodných pár. Pri tomto murive sa zároveň minimalizuje riziko zabudovania nadbytočnej vlhkosti.
Dom s nadštandardnými tepelnoizolačnými vlastnosťami je možné postaviť aj bez dodatočného zateplenia. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm T Profi alebo Porotherm EKO+ je zárukou stabilných parametrov počas celej životnosti stavby bez toho, aby si vyžadovalo ďalšiu údržbu. Vyznačuje sa vysokou požiarnou odolnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou a prirodzenou priepustnosťou vodných pár. Pri tomto murive sa zároveň minimalizuje riziko zabudovania nadbytočnej vlhkosti. | Zdroj: Wienerberger

Aké zmeny očakávate v stavebných postupoch a technológiách?

I.P.:  Trendy a kritériá sa menia podľa toho, ako sa meníme my ako spoločnosť. Rovnako ako sa vyvíjajú autá, vyvíjajú sa aj technológie a postupy. Ja osobne v súčasnosti často vnímam spojenie prírodných materiálov so sofistikovanými technológiami (napr. drevodomy sú automatizované so SMART technológiami, výstavba bytových domov z dreva, napredovanie rýchlosti výstavby). S týmito tendenciami sa ale stretávame skôr v zahraničí, u nás pre ne nemáme zatiaľ dostačujúce základy.

T.S.:  Môj osobný názor je, že sa ľudia začínajú vracať k prirodzenejším postupom. Mnoho našich klientov preferuje hrubú tehlovú stenu bez zateplenia alebo odklon od  typickej skladby podlahy, ktorá sa používa pri štandardnej výstavbe. Niektorí zákazníci chceli dokonca dom postavený postupmi, ktoré sa robili kedysi – namiesto pálenej tehly uprednostnili nepálenú tehlu, alebo chceli klasickú podlahu bez železobetónovej dosky.

Tehla za posledných 30 rokov prešla inováciami a naďalej konkuruje novším materiálom. Proces murovania výrazne uľahčil a urýchlil vývoj murovacej peny Porotherm Dryfix Extra. Na tehly sa nanáša priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole a murovať s ňou možno až do teploty -5 °C.
Tehla za posledných 30 rokov prešla inováciami a naďalej konkuruje novším materiálom. Proces murovania výrazne uľahčil a urýchlil vývoj murovacej peny Porotherm Dryfix Extra. Na tehly sa nanáša priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole a murovať s ňou možno až do teploty -5 °C. | Zdroj: Wienerberger

Majú podľa vás z hľadiska udržateľnej výstavby budúcnosť šikmé strechy?

 

T.S.: Šikmé strechy majú určite význam, ak chceme hľadať riešenia, ktoré sú efektívne. Môžu byť jednou z odpovedí na súčasné klimatické zmeny, s ktorými sa musíme naučiť vysporiadať. Presah šikmých striech vytvára tieň, ktorý chráni fasádu a zároveň môže pomôcť optimalizovať vnútornú klímu. U nás v ateliéri sa vraciame k tradičným sedlovým strechám, a to nielen z estetických, ale hlavne praktických dôvodov.

 

Pálené škridly Tondach sa vyznačujú veľkou pevnosťou a odolnosťou proti rôznym atmosférickým vplyvom, nízkou nasiakavosťou a protipožiarnou odolnosťou. Kvalitné prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú škridlám Tondach farebnú stálosť bez dodatočnej údržby. Strechy s pálenou škridlou majú životnosť viac ako 100 rokov.
Pálené škridly Tondach sa vyznačujú veľkou pevnosťou a odolnosťou proti rôznym atmosférickým vplyvom, nízkou nasiakavosťou a protipožiarnou odolnosťou. Kvalitné prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú škridlám Tondach farebnú stálosť bez dodatočnej údržby. Strechy s pálenou škridlou majú životnosť viac ako 100 rokov. | Zdroj: Wienerberger

 Celý rozhovor si môžete prečítať tu: https://dobryzaklad.sk/rekonstrukcie-domov_trvala-udrzatelnost/

 

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.