Seniori budú mať k dispozícii predzáhradky so sedením.

Z bývalej školy bude mať Ružomberok prvé denné centrum pre seniorov a autistov

Partneri sekcie:

Budova s dvomi nadzemnými podlažiami sa nachádza na Ulici Štefana Nahálku v centre mesta. Bude v nej priestor na rehabilitáciu, záujmové aktivity, ale aj veľmi potrebné sociálne poradenstvo. Práce sa začali vo februári tohto roka a prví klienti by mali prekročiť prah denného centra v januári 2026.

Jednou z dôležitých výziev, pred ktorou stojí Slovensko, je dobudovanie a modernizácia sociálnej infraštruktúry, do ktorej patria aj denné centrá. V okresnom meste Ružomberok s vyše 25 tisíckami obyvateľov nie je v súčasnosti žiadne fungujúce a projekt na Ulici Štefana Nahálku je prvou lastovičkou.

Ako sme už uviedli v úvode, práce sa začali vo februári. Mesto chce zmysluplne využiť budovu, ktorú v minulosti zaplnil odpad, špina, zhromažďovali sa tam ľudia bez domova. Sťažnosti od obyvateľov pribúdali, preto samospráva našla objektu nové využitie v prospech občanov.

Ružomberok získal financie na denné centrum z plánu obnovy, a to vo výške 1,6 mil. eur. Už predtým sa mesto zapojilo do niekoľkých projektov z plánu obnovy a bolo aj úspešné – výstavba cyklotrás, nabíjacej infraštruktúry pre autá s alternatívnym pohonom, rýchle energetické opatrenia. V príprave je podanie projektov na zníženie energetickej náročnosti budov, riešenie zanedbaných plôch v intraviláne.

Čelný pohľad na Denný stacionár v Ružomberku.
Čelný pohľad na Denný stacionár v Ružomberku. | Zdroj: Mesto Ružomberok

„Rekonštrukcia objektu prinesie úplne zmodernizovaný interiér aj exteriér, ktorý vytvorí až 20 miest pre nových klientov. Stavebné práce sú v plnom prúde, sú ukončené búracie práce a plánuje sa dokončenie v druhej polovici tohto roka,“ uviedol pre ASB hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Klienti môžu využívať aj drevenú terasu

Realizáciou projektu pomôže mesto ľuďom, ktorí potrebujú pomoc z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu alebo po dovŕšení dôchodkového veku, rozšíri sa tým aj ponuka sociálnych služieb poskytovaných na území mesta. Dodal, že stacionár s kapacitou 30 miest by mal byť členený na dve časti. Na prízemí budú prijímatelia sociálnych služieb v dôchodkovom veku, poschodie poslúži klientom s poruchou autistického spektra.

Pôvodný objekt školy je pozdĺžny dvojtrakt s plochou strechou. „Ide o tehloblokovú skeletovú konštrukciu z panelov, ktorá nám dovolila z hľadiska lepšieho dispozičného riešenia a nového funkčného využitia budovy otvoriť priestor,“ uviedla architektka denného centra Marianna Medvecká.

Spoločenská časť budovy je otvorená úplne do jedného centrálneho priestoru, ktorý bude možné pomocou mobilných stien funkčne meniť. Interiér je funkčne prepojený s exteriérom, čo bude mať veľký význam z hľadiska liečby a napredovania klientov denného stacionára.

Sedenie na terase Denného stacionára v Ružomberku.
Sedenie na terase Denného stacionára v Ružomberku. | Zdroj: Mesto Ružomberok

Klienti budú mať k dispozícii rozsiahlu drevenú terasu. Z bezpečnostných dôvodov bude terasa oddelená od okolitej zelene drevenými pozdĺžnymi kvetináčmi s výsadbou nižších zelených kríkov, ktoré zamedzia možnosti prechodu cez kvetináč, ale zároveň nebudú brániť výhľadom zo spoločenských častí stacionára smerom na mesto.

Spoločné priestory v Dennom stacionári v Ružomberku
Spoločné priestory v Dennom stacionári v Ružomberku | Zdroj: Mesto Ružomberok

Paravány dotvoria fasádu

Samotné architektonické riešenie existujúceho objektu zmenila Medvecká v prospech zdravotne znevýhodnených osôb. Je to zásadne viditeľné najmä na juhovýchodnej a juhozápadnej fasáde otvorenej smerom do exteriéru.

Architektonicky objekt dotvárajú najmä navrhnuté drevené paravány zatieňujúce všetky okná. Paravány sú skladacie, osadené v ostení okenných otvorov. „Ich užívanie bude vytvárať zaujímavý rytmus a hru svetla a tieňa. V kontraste s drevenými paravánmi je navrhnutá biela fasáda,“ priblížila Medvecká.

Denné centrum bude mať aj samostatne prístupnú kuchyňu, ktorá však bude slúžiť len na výdaj jedla dodávaného z centrálnej mestskej kuchyne. Kuchyňa na prízemí je malým potravinovým výťahom prepojená s kuchyňou na podlaží.

Denné centrum pre seniorov a ľudí s poruchou autistického spektra, Ružomberok

Investor: mesto Ružomberok
Náklady: 1,6 mil. eur (plán obnovy)
Architekt: Marianna Medvecká
Zhotoviteľ: Unistav Teplička
Počet miest: na prízemí 20 pre seniorov, na poschodí 10 miest pre ľudí s poruchou autistického centra
Parkovacie miesta: nie sú súčasťou projektu; v okolí je dostatočné množstvo dostupných parkovacích miest, v prípade potreby mesto vyčlení parkovacie miesta pre denný stacionár
Realizácia: 02/2025 – 08/2025