Zabezpeฤenie stability stien vรฝkopov
Galรฉria(6)

Zabezpeฤenie stability stien vรฝkopov

Partneri sekcie:

Nestabilnรฉ steny vรฝkopov a zรกrezov mรดลพu zaprรญฤiniลฅ poruลกenie podzemnรฝch ฤastรญ stavebnรฝch konลกtrukciรญ a spรดsobiลฅ vรกลพne zranenia, a dokonca smrลฅ ฤพudรญ. Pri nรกvrhu zabezpeฤenia vรฝkopov treba zohฤพadลˆovaลฅ vlastnosti zemรญn a ich zmeny vyvolanรฉ vodou alebo seizmickรฝmi รบฤinkami. Nemoลพno zanedbรกvaลฅ ani nepriaznivรฉ รบฤinky ลฅaลพkรฝch dopravnรฝch prostriedkov a stavebnรฝch mechanizmov v blรญzkosti vรฝkopov.

Nepaลพenรฉ vรฝkopy

Vฤaka sรบdrลพnosti jemnozrnnรฝch zemรญn (hlinitรฉ, รญlovitรฉ) a zaฤiatoฤnej pevnosti hrubozrnnรฝch zemรญn (ลกtrkovitรฉ, piesoฤnatรฉ) sa steny vรฝkopov udrลพia na urฤitรบ vรฝลกku zvislรฉ (obr. 1a). Konkrรฉtna vรฝลกka zรกvisรญ najmรค od vlastnostรญ zemรญn. Mรดลพu ju vลกak nepriaznivo ovplyvลˆovaลฅ voda, seizmickรฉ รบฤinky a blรญzke zaลฅaลพenia. Preto sa vรฝลกka nepaลพenรฝch zvislรฝch stien vรฝkopov vรคฤลกia ako 1,1 aลพ 1,3 m nepripรบลกลฅa, aby nebolo ohrozenรฉ zdravie a ลพivoty ฤพudรญ.

Vรคฤลกie hฤบbky vรฝkopov sa dajรบ dosiahnuลฅ vhodnรฝm sklonom svahov, ฤo si vลกak vyลพaduje dostatok voฤพnรฉho priestoru v okolรญ jรกm alebo rรฝh (obr. 1b).

V hrubozrnnรฝch zeminรกch musรญ byลฅ sklon svahu menลกรญ ako uhol vnรบtornรฉho trenia; vplyvom vztlaku a hydrodynamickรฝch รบฤinkov pod hladinou podzemnej vody sa sklon svahu zmenลกuje o polovicu. Uhol vnรบtornรฉho trenia a zaฤiatoฤnรก pevnosลฅ sรบ hlavnรฝmi charakteristikami pevnosti hrubozrnnรฝch zemรญn, urฤujรบ sa ลกmykovรฝmi skรบลกkami. Svahy v hrubozrnnรฝch zeminรกch poruลกujรบ pevnรฉ ฤastice, ktorรฉ sa zosรบvajรบ do jamy po povrchu vรฝkopu.

V jemnozrnnรฝch zeminรกch treba zohฤพadniลฅ objemovรบ tiaลพ zeminy, uhol vnรบtornรฉho trenia, sรบdrลพnosลฅ, hฤบbku vรฝkopu i zaลฅaลพenia pรดsobiace v blรญzkosti svahu. V literatรบre, naprรญklad P. Turฤek, J. Hulla (2004), sรบ grafickรฉ pomรดcky, ktorรฉ umoลพลˆujรบ navrhnรบลฅ stabilnรฝ sklon svahu pre beลพnรฉ prรญpady. Pri zloลพitejลกรญch รบlohรกch treba posรบdiลฅ stabilitu navrhnutรฉho svahu. Svahy v jemnozrnnรฝch zeminรกch sa poruลกujรบ zosรบvanรญm celรฝch blokov po ลกmykovรฝch plochรกch, ktorรฉ prechรกdzajรบ cez pรคtu svahu alebo pod ลˆou.

V kaลพdom prรญpade sa svahy vรฝkopov mรดลพu dostaลฅ do rovnovรกลพneho stavu aj v prรญpade, ลพe nie sรบ sprรกvne navrhnutรฉ. Vtedy sa vลกak zmenลกuje plocha dna jamy alebo ryhy, ฤo je neprijateฤพnรฉ. Okrem toho sรบ v takรฉto jamy ohrozujรบ ohrozenรญ ฤพudรญ.

Paลพenรฉ vรฝkopy

Pri nedostatku voฤพnรฉho priestoru v okolรญ jamy alebo ryhy je potrebnรฉ hlbลกie vรฝkopy paลพiลฅ, v prรญpade vysokej hladine podzemnej vody aj tesniลฅ.

Pri hฤบbkach 5 aลพ 6 m sa pouลพรญvajรบ ลพelezobetรณnovรฉ alebo oceฤพovรฉ steny; ich stabilitu zabezpeฤuje vhodnรก hฤบbka votknutia pod dnom jamy (obr. 2a).

Pri hฤบbkach 6 aลพ 8 m sa pouลพรญvajรบ steny stabilizovanรฉ v jednej รบrovni rozperami alebo kotvami; aj v takรฝchto prรญpadoch je pre stabilitu steny dรดleลพitรก jej hฤบbka votknutia pod dnom jamy (obr. 2b).

Pri hฤบbkach vรคฤลกรญch ako 8 m treba ลพelezobetรณnovรฉ alebo oceฤพovรฉ steny rozopieraลฅ alebo kotviลฅ vo viacerรฝch รบrovniach (obr. 2c). Hฤบbkou steny pod dnom jamy sa zabezpeฤuje vnรบtornรก stabilita systรฉmu alebo ochrana jamy pred prรญtokom podzemnej vody.

Pri navrhovanรญ jednotlivรฝch prvkov paลพiacich konลกtrukciรญ treba reลกpektovaลฅ vlastnosti zemรญn i zaลฅaลพenia pรดsobiace v blรญzkosti vรฝkopov.

Na obr. 3 je paลพenie vhodnรฉ pre รบzke ryhy vodovodnรฝch alebo kanalizaฤnรฝch potrubรญ s inventรกrnymi rozperami. Jeho hฤบbka sa dรก nastavovaลฅ podฤพa konkrรฉtnych potrieb.

Na obr. 4 (titulnรฝ obr.) je stavebnรก jama pre podzemnรฉ garรกลพe pred hotelom Carlton v Bratislave. Stabilita strmรฉho svahu v jej hornej ฤasti bola zabezpeฤenรก klincami, oceฤพovou sieลฅou a striekanรฝm betรณnom. Hlbลกie sa pouลพili ลพelezobetรณnovรฉ prefabrikovanรฉ podzemnรฉ steny s vystuลพenรฝmi medzerami zo samotvrdnรบcej suspenzie. Prefabrikรกty boli v hornej ฤasti stabilizovanรฉ tyฤovรฝmi kotvami, v dolnej ฤasti sa ฤasลฅ kotiev na ลพiadosลฅ belgickรฉho investora nahradila oceฤพovรฝmi rozperami. Steny boli zaviazanรฉ do nepriepustnรฉho รญlovitรฉho podkladu pomocou samotvrdnรบcej suspenzie. Jama sa nachรกdza v bezprostrednej blรญzkosti Dunaja; poฤas povodnรญ je stabilita ฤพahkej podzemnej garรกลพe zabezpeฤenรก proti vztlaku ลฅaลพkou zรกkladovou doskou a moลพnosลฅou znรญลพenia vztlaku z tesnenรฉho priestoru medzi zรกkladovou doskou a povrchom รญlovitรฉho podkladu vล•tanรฝmi studลˆami.

Vplyv vody

Vplyv vody sa v hrubozrnnรฝch zeminรกch neprejavuje zmenลกenรญm pevnosti, ale treba uvaลพovaลฅ zmenลกenรบ objemovรบ tiaลพ zeminy vztlakom.

V jemnozrnnรฝch zeminรกch sa okrem pรดsobenia vztlaku vรฝznamne prejavuje aj zmenลกenie parametrov ลกmykovej pevnosti.

Paลพiace konลกtrukcie musia maลฅ aj tesniaci รบฤinok a okrem zhorลกenej pevnosti treba pri ich dimenzovanรญ poฤรญtaลฅ aj s tlakom vody.

Veฤพkรบ pozornosลฅ si zasluhujรบ stavebnรฉ jamy v jemnozrnnรฝch zeminรกch, ak sรบ pod nimi ลกtrkovitรฉ zeminy, v ktorรฝch prรบdi voda s napรคtou hladinou. Pri hฤบbenรญ jamy sa zmenลกuje hrรบbka a tiaลพ jemnozrnnej zeminy pod jej dnom. Keฤ vztlak vody na jemnozrnnรบ zeminu zospodu bude vรคฤลกรญ ako zvislรฝ tlak jemnozrnnej zeminy, tenkรก vrstva jemnozrnnej sa prelomรญ a objekt uลพ ลฅaลพko bude moลพnรฉ zaloลพiลฅ na tomto mieste. Ak by takรฉto nebezpeฤenstvo hrozilo, bolo by treba znรญลพiลฅ vztlak pomocou hฤบbkovรฉho odvodnenia ลกtrkovitej vrstvy.

ย 

Vplyv seizmickรฝch รบฤinkov

Vplyvom seizmickรฝch รบฤinkov sa zvรคฤลกujรบ tlaky zemรญn na aktรญvnej strane paลพiacich konลกtrukciรญ a zmenลกujรบ tlaky zemรญn na ich pasรญvnej strane. K statickรฝm tlakom vody pribรบdajรบ aj dynamickรฉ zloลพky. Intenzita seizmickรฝch รบฤinkov zรกvisรญ od geografickรฝch oblastรญ, pre ktorรฉ sรบ danรฉ seizmickรฉ zrรฝchlenia alebo inak definovanรฉ รบฤinky zemetrasenรญ.

Na obr. 5 sรบ znรกzornenรฉ informatรญvne zรกvislosti ohybovรฝch momentov pre ลพelezobetรณnovรบ podzemnรบ stenu, kotvenรบ v jednej รบrovni, ktorรก v ลกtrkovitej zemine paลพรญ suchรบ stavebnรบ jamu s hฤบbkou 8 m.

Obr. 5 Vplyv seizmickรฝch รบฤinkov na ohybovรฉ momenty v kotvenej paลพiacej stene v Bratislave (BA) a v Komรกrne (KN) s rรดznymi vรฝpoฤtami

Najmenลกie hodnoty sa zรญskavajรบ pri statickรฝch podmienkach. Nepatrne zvรคฤลกenรฉ ohybovรฉ momenty dostaneme pre zemetrasenie 7ยฐ MSK-64, ktorรฉ sa mรดลพe vyskytnรบลฅ v Bratislave (na obr. 5 ako seizm. BA). Podstatne vรคฤลกie hodnoty dostรกvame v prรญpade takejto stavebnej jamy v Komรกrne, kde sa mรดลพe vyskytnรบลฅ zemetrasenie 9ยฐ MSK-64; vรฝsledky vรฝpoฤtov na obr. 5 sa zรญskali na zรกklade seizmickรฝch sรบฤiniteฤพov aktรญvneho tlaku a pasรญvneho odporu podฤพa B. I. Dalmatova (1981), pretoลพe STN 73 0036 Seizmickรฉ zaลฅaลพenia stavebnรฝch konลกtrukciรญ takรฉto sรบฤinitele neuvรกdzala (na obr. 5 ako seizm. KN-Dal.). Novรก Eurรณpska norma Eurokรณd 8, STN EN 1998-1, resp. STN 73 0036 (novรก) Navrhovanie konลกtrukciรญ na seizmickรบ odolnosลฅ z augusta 2005 a jej ฤasลฅ EN 1998-5 Zรกklady, paลพiace konลกtrukcie a geotechnickรฉ aspekty uvรกdza definรญcie sรบฤiniteฤพov, ktorรฉ vedรบ pre podmienky Komรกrna k extrรฉmnym hodnotรกm ohybovรฝch momentov (na obr. 5 ako seizm. KN-EC). Pre takรฉto intenzรญvne seizmickรฉ รบฤinky by bolo potrebnรฉ pouลพiลฅ v Komรกrne paลพiacu stenu s dvoma radmi kotiev.

Stavebnรฉ jamy bรฝvajรบ otvorenรฉ pomerne krรกtky ฤas, podstatne kratลกรญ, ako je reรกlna ลพivotnosลฅ stavebnรฝch konลกtrukciรญ. Vรฝskyt intenzรญvneho zemetrasenia s niฤivรฝmi dรดsledkami na stavebnรฉ konลกtrukcie ohrozujรบce ลพivoty a zdravie ฤพudรญ vลกak nemoลพno vylรบฤiลฅ ani v takรฝchto prรญpadoch.
ย 

Zรกver

Existujรบce poznatky i technologickรฉ prostriedky stavebnรฝch firiem vytvรกrajรบ podmienky na realizรกciu bezpeฤnรฝch vรฝkopov stavebnรฝch jรกm, rรฝh i zรกrezov. Zvislรฉ steny nepaลพenรฝch vรฝkopov majรบ obmedzenรฉ moลพnosti len pre malรฉ hฤบbky. Stabilnรฝmi sklonmi svahov a spoฤพahlivรฝmi paลพiacimi konลกtrukciami vลกak moลพno vytvรกraลฅ aj hlbokรฉ vรฝkopy.

Prvoradรฉ zostรกva zdravie ฤพudรญ a minimalizรกcia prรญpadnรฝch ลกkรดd na rozostavanรฝch podzemnรฝch ฤastiach objektov. Pritom je potrebnรฉ zohฤพadniลฅ aj nepriaznivรฉ vplyvy blรญzkych zaลฅaลพenรญ, intenzรญvnych zrรกลพok, povodลˆovรฝch stavov i seizmickรฝch รบฤinkov.

prof. Ing. Jozef Hulla, DrSc.
OBRรZKY: autor

Autor je profesorom na Katedre geotechniky Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Zaoberรก sa rieลกenรญm vedeckรฝch a odbornรฝch problรฉmov stavebnej geotechniky.

Literatรบra
Dalmatov, B. I.: Mechanika gruntov, osnovania i fundamenty. Moskva 1981.
Turฤek, P. โ€“ Hulla, J.: Zakladanie stavieb. Bratislava: Jaga group 2004. 360 s.

Prรญspevok je aplikaฤnรฝm vรฝstupom rieลกenia projektu VEGA Mล  SR ฤ. 1/2148/05 Geotechnickรฉ ลกtruktรบry pri mimoriadnych zaลฅaลพovacรญch stavoch.

Najฤรญtanejลกie