Biele vane
Vodotesnosť betónu sa v minulosti požadovala predovšetkým pri vodohospodárskych stavbách, no v posledných rokoch sa rozšírila aj na konštrukcie, ktoré sú vystavené účinkom podzemnej vody. Ide napríklad o podzemné časti pozemných stavieb, podzemné garáže a tunely. Dlhoročné skúsenosti s používaním vodotesného betónu v kombinácii s konštruktívnymi opatreniami viedli ku koncepcii vodotesných stavieb, kde betón okrem nosnej funkcie svojou vodotesnosťou zabezpečuje aj izoláciu proti vode. V minulosti boli tieto konštrukcie chránené povrchovými hydroizoláciami na báze bitúmenov alebo polymérov. Keďže sa v súčasnosti tieto izolácie vynechávajú, nazývajú sa biele vane.
Požiadavky na vodotesnosť betónu
Požiadavky na vlhkosť
Tab. 1 Požiadavky a dôkazy v zmysle smernice pre vodotesné stavby [7]
(pre väčšie zobrazenie klikni na tabuľku )
Výroba vodotesného betónu
Tab. 2 Maximálny obsah jemných častíc do betónu s maximálnym zrnom kameniva 16 až 63 mm [4]
1)Pre medziľahlé obsahy cementu sa max. množstvo fileru a jemného piesku lineárne interpolujú.
2)Hodnoty možno zvýšiť o max. 50 kg, ak je obsah cementu vyšší ako 350 kg/m3.
Prísady
Betón ako pórovitý materiál môže byť vodotesný, ale nemôže byť vodonepriepustný. To sa dá dosiahnuť jeho povrchovou úpravou – sekundárnou ochranou (nátermi, fóliami a pod.).
Spracovanie
Mladý betón treba ošetrovaním chrániť pred nadmerným vysúšaním, extrémnymi teplotami a prudkými zmenami teploty. Kotevné prvky, ktoré zostávajú v debnení, musia byť vodotesné.
Všeobecne sa v betónových konštrukciách vytvárajú pracovné a dilatačné škáry, v niektorých prípadoch sa namiesto dilatačných zhotovujú nepravé škáry. Pri vodotesných betónových konštrukciách treba v okolí škár zabezpečiť rovnakú vodotesnosť ako v ostatných častiach. Na utesnenie pracovných škár sa do nich vkladajú expanzné profily (bentonitové alebo z hydrofilných polymérov), tenkostenné plechy alebo injektážne hadičky. Iný spôsob utesnenia poskytuje sekundárna kryštalizácia betónu v okolí škáry. Zhotovenie dilatačnej škáry musí byť vodotesné. Túto funkciu v dilatačných škárach zabezpečujú zvárané tesniace pásy z polymérnych materiálov. Uprednostňujú sa pásy v priereze pred povrchovými pásmi.
Trhliny
Podobne pri nedostatočnej ochrane pred nerovnomerným oteplením, ale najmä ochladením môžu pri bránenej deformácii vzniknúť trhlinky, ktoré nemusia byť voľným okom viditeľné. Oslabujú betónový prierez a pri interakcii s ďalšími účinkami vytvárajú základ na vznik širších trhlín. Pri vodotesných konštrukciách je preto potrebné podniknúť opatrenia na zmiernenie účinkov nadmerného vývinu hydratačného tepla. Medzi rozhodujúce príčiny vzniku a zväčšovania šírky trhlín patria teplotné zmeny a dlhodobo prebiehajúce zmrašťovanie betónu.
Vodotesnosť betónu je ohrozená predovšetkým trhlinami prechádzajúcimi cez celý prierez. Šírky deliacich trhlín musia byť také, aby boli vytvorené podmienky na samoutesnenie trhlín.
Priesaky
Na podzemné časti budov pôsobí z vonkajšej strany tlaková voda alebo zemná vlhkosť. Priesaky sa prejavujú na povrchu ohraničujúcich konštrukcií:
- vlhkým alebo lesklým povrchom,
- rosením vody,
- únikom vody v kvapkách,
- sústredeným únikom.
Príčinou plošných priesakov je nedostatočná vodotesnosť betónu.
Z hľadiska veľkosti plochy priesakov sa rozlišujú plošné priesaky alebo miestne výrony, najčastejšie líniové. Lokálne výrony vznikajú v miestach:
- deliacich trhlín,
- pracovných a dilatačných škár,
- lokálnych porúch betónu (napr. štrkových hniezd),
- potrubných prestupov.
Opravy
Pri úzkej pasívnej trhline a malom množstve presakujúcej vody možno očakávať samoutesnenie trhliny. V opačnom prípade sa na utesnenie trhliny najčastejšie používa tlaková injektáž. Na injektovanie sa používajú najmä materiály na báze epoxidových a polyuretánových živíc. Výber vhodného injektážneho materiálu závisí od okolností a požiadaviek na opravu [9].
Na betónové stavby sa v súčasnosti kladú väčšie požiadavky, čo vedie k rozvoju technológie výroby betónu. Optimalizácia receptúr tradičných betónov a presun výroby do centrálnych betonární umožňuje zlepšiť kvalitu betónov. Na druhej strane sa úspešne uplatňujú nové betóny a výstuže. V tejto súvislosti možno pozorovať najmä v zahraničí výraznejšie presadzovanie nových materiálov (vysokohodnotný a samozhutňujúci betón, vláknová výstuž) a nových technologických postupov (zakladanie na bielej vani, recyklácia betónu). Splnenie zvýšených požiadaviek možno dosiahnuť len celkovou koncepciou konštruovania, navrhovania, technológie betónu a zhotovovania, čo vyžaduje dobrú spoluprácu investora, projektanta a zhotoviteľa. To sa týka najmä vodotesných betónových stavieb, kde betón má okrem nosnej aj izolačnú funkciu. Podrobnejšie údaje o návrhu a spôsoboch zakladania na bielych vaniach sú v publikácií Stavebnícka ročenka 2006 [10].
Príspevok vznikol za podpory výskumného projektu VEGA č. 1/0315/03 Teoretické podklady pre uplatnenie nových materiálov na návrh a obnovu betónových konštrukcií.
prof. Ing. Juraj Bilčík, PhD.
GRAFY a SCHÉMY: autor
Autor je absolventom Stavebnej fakulty SVŠT (dnešnej SvF STU) v Bratislave. Od ukončenia štúdia je takmer nepretržite pedagógom na katedre betónových konštrukcií a mostov SvF STU, kde prednáša navrhovanie betónových konštrukcií. V roku 1995 sa podieľal na založení Združenia pre sanáciu betónových konštrukcií na Slovensku, kde je podpredsedom. Na jeho podnet vznikla tradícia Betonárskych dní. Publikuje v Čechách aj na Slovensku.
Literatúra:
1. STN 73 1210: Vodotesný betón a trvanlivý betón osobitných vlastností. Návrh, výroba a kontrola kvality, september 1996.
2. EN 12390-8: Skúšanie zatvrdnutého betónu. Časť 8: Hĺbka presiaknutia tlakovou vodou, 2001.
3. EN 206–1 Betón. Časť 1: Špecifikácia, vlastnosti, výroba a zhoda, apríl 2002.
4. DAfStb-Richtlinie: Wasserundurchlässige Bauwerke aus Beton. Deutscher Ausschuss für Stahlbeton. Berlin 11/2002.
5. EN 197-1 Cement. Časť 1: Zloženie, špecifikácie a kritériá na preukazovanie zhody cementov na všeobecné použitie.
6. DIN 1045-2 Tragwerke aus Beton, Stahlbeton und Spannbeton – Teil 2: Beton-Festlegung, Eigenschaften, Herstellung und Konformität, Anwendungsregeln zu DIN EN 206-1, 2005.
7. Unčík, S.: Ovplyvňovanie vlastností betónu prísadami. Habilitačná práca. Bratislava: SvF STU 2000.
8. Bajza, A., Rouseková, I.: Technológia betónu. Bratislava: STU 1994.
9. Bilčík, J.: Oprava trhlín v betónových konštrukciách. Stavebnícka ročenka 2004. Bratislava: Jaga 2003, str. 160 – 164.
10. Bilčík, J.: Zakladanie stavieb technológiou bielej vane. Stavebnícka ročenka 2006. Bratislava: Jaga 2005.
11. Betone mit besonderen Eigenschaften. Zementmerkblatt Betontechnik, Beton 10/2000, str. 582-589
12. Iványi G.: Entwurf und Ausführungen von Wasserundurchlässigen Bauwerken aus Beton