Zateplenie fasády polystyrénom – toto sú najčastejšie chyby

Zateplenie domu je výborným spôsobom, ako znížiť náklady na vykurovanie, zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti či predĺžiť jej životnosť. Účinnosť zateplenia však nezávisí len od správneho návrhu, ale aj kvalitnej realizácie. Pozrite si prehľad najčastejších chýb pri zatepľovaní fasády polystyrénom a spôsoby, ako im predísť.

Expandovaný polystyrén (EPS) je rokmi osvedčeným zatepľovacím materiálom. Obľúbenou voľbou je predovšetkým pre vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, vysokú pevnosť v tlaku, 100 % recyklovateľnosť, ale i nízku hmotnosť, ktorá zaručí rýchlu manipuláciu a jednoduchý transport. Aj pri zateplení s využitím EPS je potrebné dodržať určité postupy a pravidlá. Nesprávne navrhnutá alebo nekvalitne zhotovená tepelná izolácia môže mať za následok zníženú účinnosť zateplenia, ale aj hromadenie vlhkosti v murive či tvorbu plesní. Toto je 6 najčastejších chýb, akým sa treba pri zatepľovaní vyvarovať.

1. Nedostatočná príprava podkladu

Fasáda pod zateplením musí byť čistá, hladká a dokonale suchá. Ak ide o staršiu stavbu s vlhkým murivom, vždy je v prvom rade potrebné odstrániť príčinu vzniku vlhnutia. Pokiaľ sa zatepľuje existujúca fasádna omietka alebo brizolit, je nutné najprv vykonať diagnostiku existujúceho podkladu, aby sme sa uistili, že má omietka dostatočnú nosnosť.
Zateplenie vlhkej fasády môže v krátkom čase vyústiť do mokrých a plesnivých stien v interiéri.

Zdroj: Združenie EPS

2. Nezateplený sokel

Sokel – väzba medzi obvodovou konštrukciou a základmi, patrí medzi výnimočne namáhané časti stavby. Jeho zateplenie by preto malo byť súčasťou celého systému zateplenia budovy. Ak sa nezateplí dostatočne alebo vôbec, môže byť príčinou vzniku nežiaducich tepelných mostov, ktoré znižujú účinnosť celého izolačného systému.

3. Zlá technika lepenia

Kľúčom k dokonalému zatepleniu budovy je správna aplikácia. Polystyrénové dosky sa musia na stenu lepiť tak, že sa lepiaca malta nanesie po celom obvode dosky a tri buchty sa aplikujú aj do jej stredu. Takéto prilepenie zaistí tesné priľnutie tepelnej izolácie k podkladu. Na veľmi rovný podklad je možné nanášať lepidlo aj celoplošne.

Zdroj: Združenie EPS

4. Nekvalitný materiál

Na lepenie dosiek z EPS sa odporúča používať lepidlá schválené výrobcom tepelnoizolačného systému. Menej kvalitné tmely nemusia mať potrebnú priľnavosť. Čo sa týka kvality samotného polystyrénu, dobrou pomôckou pri výbere môže byť značka „kvalitný výrobok“. „Medzi hlavné priority Združenia EPS SR dlhodobo patrí monitoring kvality EPS predávaného na Slovensku. Aj preto sme zaviedli značku kvality vďaka ktorej spotrebitelia spoľahlivo identifikujú kvalitný expandovaný polystyrén,“ vysvetľuje Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR. Kontrolu kvality vykonáva nezávislá osoba a polystyrén s touto značkou spĺňa všetky potrebné slovenské aj európske technické normy.

5. Nesprávna hrúbka izolácie

Častou chybou je podcenenie správnej hrúbky izolantu. Vhodná hrúbka EPS dosky zaistí presun rosného bodu z konštrukcie do izolantu, čím sa dá predísť kondenzácii vodnej pary v murive a následnému zavlhnutiu stien v interiéri. S výberom správnej hrúbky izolačnej dosky je lepšie obrátiť sa na odborníka alebo certifikovaného realizátora.

6. Nedodržaný správny spôsob aplikácie sivého EPS

Sivý (grafitový) polystyrén je pri rovnakej hrúbke o 20 % účinnejší ako biely polystyrén. Práve pre pridaný grafit je nevyhnutné dodržať správny postup jeho aplikácie, aby sa v dôsledku nevhodného zaobchádzania, nevyskytli v budúcnosti problémy. Dosky zo sivého EPS sa na slnku viac zahrievajú, a preto je potrebné ich chrániť pred priamym slnečným žiarením. Počas aplikácie sa preto pred lešenie odporúča zavesiť zakrývaciu sieť. Pri nedodržaní tejto požiadavky môže dôjsť k vzniku deformácií a dilatačných medzier medzi doskami.

www.epssr.sk

Zdroj: PR článok Združenie EPS SR