Zateplenie sivým polystyrénom (Pracovný postup)
Na zateplenie obvodového plášťa budovy je možné použiť rozličné tepelnoizolačné materiály. Ak je potrebné zmenšiť hrúbku tepelnej izolácie, odporúča sa použiť tepelnoizolačné dosky na báze sivého polystyrénu. Podklad, na ktorý sa budú tepelnoizolačné dosky lepiť, musí vyhovovať platným normám, musí byť pevný, bez uvoľnených častíc, zbavený prachu a ďalších nečistôt. Musí byť dostatočne suchý a rovnomerne nasiakavý.
Krok 7: Vystuženie rohov otvorov
V rohoch otvorov sa na prenesenie šikmých šmykových napätí vloží pred zhotovením výstužnej vrstvy navyše prídavná diagonálna výstuž s rozmermi min. 300 × 200 mm. Výstuž sa uloží pod uhlom 45°.
Krok 8: Nanesenie stierky
Suchá zmes lepiacej stierky sa zmieša s vodou (6,5 l vody/25 kg vrece) nízkootáčkovým elektrickým miešadlom na homogénnu zmes bez hrudiek. Nechá sa 5 min odležať a opätovne sa premieša. Na čisté tepelnoizolačné dosky sa nanesie oceľovým zubovým hladidlom (veľkosť zuba 8 až 10 mm).
Krok 9: Výstužná vrstva
Do vrstvy lepiacej stierky sa vloží výstužná tkanina. Jednotlivé pásy výstužnej tkaniny sa vkladajú s presahom min. 100 mm. Oceľovým hladidlom sa vtláčajú do lepiacej stierky.
Krok 10: Zahladenie výstužnej vrstvy
Povrch lepiacej stierky sa zahladí hladidlom. Celková hrúbka výstužnej vrstvy musí byť min. 3 mm. Krytie výstužnej tkaniny lepiacou stierkou musí byť min. 1 mm, v mieste presahov jednotlivých pásov min. 0,5 mm.
Krok 11: Penetračný náter
Po vyzretí výstužnej vrstvy (min. 3 až 5 dní) sa na podklad pred nanesením fasádnej omietky štandardne nanesie celoplošne valčekom alebo štetcom penetračný náter v rovnomernej vrstve bez prerušenia.
Krok 12: Fasádna omietka
Na zaschnutý penetračný náter sa nanesie oceľovým hladidlom fasádna omietka. Po jej nanesení na podklad sa vytvorí pomocou plastového hladidla požadovaná štruktúra.
Foto: Baumit
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2019.