Tepelná izolácia šikmej strechy
Galéria(7)

Zatepliť alebo nezatepliť? Čo vás môže stáť viac – prvotná investícia alebo vysoké účty za energie?

To je otázka, ktorú si kladú mnohí majitelia domov či bytov. Dôvodom je strach z vyššej prvotnej investície. Dôležité je však uvedomiť si, že investícia do zateplenia napokon prinesie šetrenie v podobe znížených nákladov na kúrenie.

Riziká nezatepleného domu

Nezateplený dom je spojený s rizikom veľkých teplotných výkyvov a nízkeho tepelného komfortu. Rýchlejšie stráca teplotu, pretože teplo môže unikať cez steny a strechu. Ťažko sa v ňom teda udržiava príjemná teplota, čo je v konečnom dôsledku nevýhoda nielen v zime, ale aj v lete. Správne zateplenie teda napomáha udržať v budove celoročný tepelný komfort.

Pokladanie tepelnoizolačných dosiek
Pokladanie tepelnoizolačných dosiek | Zdroj: Austrotherm

Pozitíva zatepleného domu

Okrem úspor na vykurovaní sa dá hovoriť aj o ďalších pozitívach zatepľovania. Tepelná izolácia totiž čiastočne plní funkciu zvukovej izolácie. V domoch a v bytoch, ktoré sa nachádzajú v rušných uliciach, je tak možné značne znížiť hlučnosť. Pri panelákoch sa zateplením predĺži aj ich životnosť a zvyšuje hodnota objektu.

Polystyrén nemusí byť iba biely

Jedným z najpoužívanejších materiálov na zateplenie je polystyrén. Napriek tomu, že sa najčastejšie hovorí o bielom polystyréne (EPS), existuje viacero druhov. Jedným z nich je sivý grafitový polystyrén.

Austrotherm GrEPS®
Austrotherm GrEPS® | Zdroj: Austrotherm

Zatepľovanie so sivým polystyrénom je až o 23 % efektívnejšie

Pridanie sivých grafitových častí do procesu výroby spôsobí lepší odraz svetla ako pri bielom EPS, čo prináša efektívnejšie šírenie tepla. Vďaka vynikajúcej lambde (0,031W/(m.K)) bude mať polystyrén aj pri menších hrúbkach vysoký tepelný odpor.

Austrotherm GrEPS® má v porovnaní s klasickým bielym EPS až o 23% lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke. Znížením hrúbky sa vyhnete nutnosti predsadených okien, príliš hlboko zasadeným oknám, širokým špaletám či menšiemu osvetleniu miestnosti. Okrem toho ušetríte na pomocných materiáloch, ako sú kratšie kotevné prvky, užšie klampiarske prvky a pod.

Austrotherm GrEPS®
Austrotherm GrEPS® | Zdroj: Austrotherm

Využiteľný od základov až po strechu

Sivé tepelnoizolačné dosky Austrotherm GrEPS® je možné využiť na zateplenie fasády, podlahy, podkrovia, ako aj šikmých či plochých striech.

Sú špeciálne navrhnuté pre nízkoenergetické a pasívne domy, no svoje uplatnenie nachádzajú aj pri všetkých druhoch stavieb či rekonštrukciách. Vďaka širokej škále produktov je vhodný pri zatepľovaní interiéru aj exteriéru, rodinných a bytových domov, komerčných budov, či priemyselných stavieb.

Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex
Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex | Zdroj: Austrotherm

Nevyhnutnosť dôkladného skladovania

Aby nedochádzalo k pôsobeniu priameho slnečného žiarenia na dosky, sú výrobcom dôkladne zabalené do mliečnej fólie. Je však dôležité ich chrániť aj priamo pri práci pomocou zakrývacej tieniacej siete, ktorú je možné odstrániť až po nanesení základnej výstužnej armovacej vrstvy. Nedodržanie tejto požiadavky môže spôsobiť nedostatky vo finálnom prevedení ETICSu.

Pri aplikácii počas letnej sezóny je preto ideálnym riešením sivý polystyrén Austrotherm GrEPS® Reflex. Ide o inovatívny produkt s reflexným náterom, ktorý minimalizuje negatívny vplyv UV žiarenia a lepšie tak chráni pred deformáciou.

Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex
Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex | Zdroj: Austrotherm

Jednoduchá manipulácia

Zatepľovanie s tepelnoizolačnými doskami z grafitového polystyrénu si nevyžaduje žiadne špeciálne postupy. Práca s ním je vďaka jeho nízkej hmotnosti veľmi jednoduchá a ľahko sa s ním manipuluje. Materiál nespôsobuje žiadne zdravotné riziká a nie je potrebné pri práci s ním používať žiadne špeciálne ochranné pomôcky alebo nástroje.

www.austrotherm.sk

Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex
Zateplenie s Austrotherm GrEPS® Reflex
obrázok 4
obrázok 3
Pokladanie tepelnoizolačných dosiek
Tepelná izolácia šikmej strechy

Zdroj: PR článok Austrotherm, s. r. o.