Zatepľovanie bytových domov
Každá nehnuteľnosť, či už je to rodinný alebo bytový dom, alebo na iný účel slúžiaca budova, potrebujú pravidelnú údržbu a po určitom časovom období rekonštrukciu či obnovu. Vplyvom času každá nehnuteľnosť starne a opotrebúvajú sa jej časti. Najviac namáhané sú najmä tie, ktoré sú priamo vystavené vplyvu prostredia a poveternostným vplyvom, ako sú vlhkosť, teplota, prúdenie vzduchu, žiarenie a iné vplyvy. Nemenej dôležitým faktorom je spôsob výstavby vrátane kvality použitých materiálov a technológií.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Ak by sme vybrali jeden konkrétny bytový dom a požiadali jeho obyvateľov (v súčasnosti už prevažne vlastníkov bytov a spoluvlastníkov spoločných priestorov) o zodpovedanie dvoch jednoduchých otázok, či chcú zatepliť svoj bytový dom a akým spôsobom by podľa nich bolo optimálne ho zatepliť, určite by sme dostali rozličné a nejednoznačné odpovede. V prípade, že by sme tie isté otázky položili odborníkom v oblasti zatepľovania, už by sa odpovede ak nie zhodovali, tak značne približovali.
Na začiatku je to viac-menej úzky okruh ľudí, ktorí sa začnú zaoberať myšlienkou obnovy bytového domu. Táto skupinka vlastníkov bytov, v ojedinelých prípadoch jednotlivec, začnú hľadať informácie z rôznych zdrojov.
Správnym krokom môže byť, ak sa v prvej fáze vlastníci bytov rozhodnú osloviť poradensko-konzultačnú spoločnosť, ktorá im dokáže profesionálne pomôcť v realizácii celého procesu obnovy bytového domu. Množstvo ďalších informácií im poskytne odborne a detailne spracovaná projektová dokumentácia obnovy ich bytového domu. Výsledkom takéhoto prístupu je analýza súčasného technického stavu domu s následným riešením jeho obnovy vrátane tepelnotechnických výpočtov.
Tepelnou ochranou budovy sa v maximálnom možnom rozsahu zabezpečí v budove v prvom rade nízka potreba tepla pri konkrétnom systéme vykurovania alebo klimatizácie a vetrania, ďalej sa získa požadovaný teplotný a vlhkostný stav budovy a tepelná pohoda pre jeho obyvateľov. Pokiaľ sa takáto obnova vykoná kvalitne a v zmysle predpísanej technológie ochránia sa stavebné konštrukcie budovy pred vznikom porúch a dosiahne sa predĺženie ich životnosti.
Neprehliadnite!
Momentálne prebieha veľká súťaž o príspevok na zateplenie rodinného domu 5 × 500 eur!
www.domvovaticke.sk
Jednotlivé časti obalového plášťa
Okná a všetky otvorové výplne patria medzi slabé miesta každého bytového domu. Ich plocha je síce podstatne menšia ako plocha ostatných obvodových konštrukcií, ale nimi zapríčinené tepelné straty sú významné. Je to dané úplne protichodnými požiadavkami, ktoré sa na okná kladú. Musia otvárať a umožňovať vetranie, ale zároveň, keď sú zatvorené, musia byť dostatočne tesné, aby nimi neunikal teplý vzduch. Mechanizmus úniku tepla oknami je v zásade rovnaký ako pri obvodovej stene, ale tu pribúda ešte infiltrácia, čiže prienik studeného vzduchu zvonku do budovy. Vďaka výraznému pokroku v technológiách sa vlastnosti otvorových konštrukcií najmä v posledných desiatich rokoch značne zlepšili.
Strecha alebo strop pod nevykurovaným podkrovím sú síce vo viacpodlažných domoch miestom, kde sú tepelné straty relatívne menšie, no pre obyvateľov bytov v najvyšších podlažiach sú rovnako nepríjemné. Ploché strechy sú najčastejšie sa vyskytujúcim druhom striech na bytových domoch, ale, žiaľ, majú u nás zlú povesť. Nekvalitné materiály a spôsob realizácie spôsobili, že tento druh striech prinášal množstvo problémov od zatekania až po veľké tepelné straty. V súčasnosti na trhu existuje niekoľko spôsobov ako sa tieto tepelné straty dajú podstatne znížiť.
Obvodové steny sú významnou časťou obalu bytového domu. V už postavenom dome sa plocha stien nedá ovplyvniť, a tak nezostáva iné riešenie, len sa snažiť znížiť súčiniteľ prechodu tepla obvodových stien pridaním dodatočnej tepelnej izolácie. Skôr ako sa obyvatelia bytového domu rozhodnú pre tento krok, je potrebné posúdiť súčasný stav obvodových stien, veľkosť tepelných strát a zvážiť, aké možnosti použitia tepelnej izolácie prichádzajú do úvahy, aká je ich cena a aké úspory a akú dlhú návratnosť možno docieliť.
Druhy tepelnej izolácie
Podľa umiestnenia tepelnoizolačnej vrstvy rozoznávame:
- tepelnú izoláciu z vonkajšej strany existujúcej steny – toto riešenie má mnoho výhod a dá sa odporučiť vo väčšine prípadov. Hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy môže byť optimálna a môže sa zabrániť vzniku tepelných mostov. Samotné práce príliš nezasahujú do života obyvateľov bytového domu a zároveň sa vyrieši obnova fasády. Tým, že sa steny tepelne izolujú, dôjde k výraznému zvýšeniu využiteľnej tepelnej kapacity domu, čo obmedzí pokles teploty v miestnostiach pri prerušovanom vykurovaní. Taktiež to umožní lepšie využitie pasívnej solárnej energie z okien na južne orientovanej stene bytového domu. Výrazne sa tiež zníži prehrievanie miestností v období letných horúčav;
- tepelnú izoláciu z vnútornej strany existujúcej steny – ak sa toto riešenie nevykoná správne, môže spôsobiť značné problémy, a preto sa všeobecne odporúča tomuto spôsobu tepelnej ochrany sa vyhnúť. Sú prípady, keď je to jediná možnosť. Vtedy je nesmierne dôležité optimalizovať hrúbku tepelnej izolácie a správne navrhnúť a vykonať parotesnú zábranu a tiež detaily ukončenia tepelnej izolácie okolo okien, podláh a pod.
Podľa spôsobu prichytenia tepelnej izolácie na stenu rozoznávame:
- kontaktné tepelnoizolačné systémy – v prevažnej miere sa používajú pri dodatočnom zatepľovaní fasád bytových domov. Ide o vrstvu tepelnej izolácie nalepenej na stenu. Povrchovou vrstvou tepelnoizolačného systému je fasádna farebná omietka, čím sa systém stáva takmer nerozoznateľný od pôvodnej fasády. Tento systém umožňuje dosiahnuť maximálny efekt pri odporúčanej minimálnej hrúbke tepelnej izolácie. Pri bežných podmienkach prevádzky bytového domu je kondenzácia vodnej pary v stene takmer nulová;
- systémy odvetranej fasády – využívajú sa najmä s prípade zateplenia čo len mierne vlhkého muriva a v budovách so zvýšenou vlhkosťou prevádzky. V týchto systémoch sa tepelná izolácia vkladá do roštu upevneného na stenu a zakrýva sa vhodnými obkladovými doskami. Medzi obkladovými doskami a tepelnou izoláciou je odvetraný priestor, ktorý umožňuje odvádzanie vodnej pary zo steny takmer bez obmedzenia. Vzduchová medzera zároveň znižuje tepelnú záťaž v letných mesiacoch.
Zhotovenie zatľepovania
V poslednom období sa mnoho vlastníkov bytov rozhodlo pre zateplenie svojich bytových domov. Majú na výber z mnohých spoločností. Jednou z nich je aj spoločnosť Master Consulting, s. r. o., so sídlom vo Zvolene, ktorá už pomohla viac ako päťdesiatim bytovým domom. Je konzultačno-poradenskou spoločnosťou, ktorá má vo svojom portfóliu viaceré divízie zahrnujúce realizáciu komplexných inžinierskych činností, audítorských služieb, vedenia účtovníctva, komplexného právneho, finančného a daňového poradenstva.
Jednou z dôležitých divízií je divízia obnovy bytových domov, ktorá poskytuje vlastníkom bytov a nebytových priestorov komplexný inžiniersky servis pri obnove bytových domov.
Vo svojej činnosti pri obnove bytových domov sa sústreďuje na kontakt s vlastníkmi bytov a nebytových priestorov formou odporúčania, reklamy alebo inej formy prvotnej komunikácie. Pomáha pri posudzovaní finančných možností bytového domu, pri výbere projektanta a vypracovania projektovej dokumentácie, pri výbere stavebného dozoru, vybavení stavebného povolenia, vrátane všetkých vyjadrení od zúčastnených strán stavebného konania. Navrhuje viacero foriem financovania obnovy, vrátane vybavenia výhodného komerčného úveru, štátnych dotácií alebo úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Organizuje súťaže na zhotovenie diela od oslovenia realizačných firiem a zaslania súťažných podmienok, cez prebratie súťažných ponúk v stanovenom termíne až k spracovaniu záverečnej správy o zaslaných ponukách s tým, že konečný výber dodávateľa diela si vykonávajú poverení zástupcovia vlastníkov bytov. Okrem toho pomáha pri zabezpečení energetického certifikátu budovy.
Medzi realizácie spoločnosti Master Consulting patrí aj bytový dom na Sládkovičovej 66 – 68 v Banskej Bystrici a bytový dom v Podháji 57 v Banskej Bystrici, ktoré sme náhodne vybrali do nášho prieskumu.
Svoje skúsenosti so zatepľovaním bytového domu nám vyjadrili dvaja predsedovia spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov zo spomínaných bytových domov:
1. Čo vás viedlo k rozhodnutiu zatepliť bytový dom?
2. Akým spôsobom ste financovali túto realizáciu?
3. Urobili ste, prípadne budete robiť aj iné úsporné opatrenia?
4. Splnilo zateplenie bytového domu vaše očakávania?
Ing. Peter Homolka
(Sládkovičova 66 – 68, Banská Bystrica)
1. Už niekoľko rokov sme sa len pasívne prizerali, ako nám rastie cena tepla za kWh a celkové náklady na vykurovanie domu. Žiaľ, obyvatelia domu sa nevedeli dohodnúť na spôsobe riešenia tejto situácie. Približne polovica vlastníkov bytov bola výlučne za zateplenie domu a druhá za vybudovanie vlastnej domovej kotolne. Napokon sme sa rozhodli pre oba zámery – zateplenie bytového domu aj vybudovanie vlastnej domovej kotolne.
2. V roku 2008 sme boli pod priamou správou stavebného bytového družstva. Zmenili sme správcu a ako novozaložené spoločenstvo vlastníkov bytov sme požiadali komerčné banky o úver. Výberovým konaním sme získali dobré finančné zabezpečenie. Podávali sme aj žiadosť na Štátny fond rozvoja bývania o finančnú podporu, bola však zamietnutá.
3. Okrem zateplenia, ktoré pre náš bytový dom predstavovalo investíciu asi 157 000 €, sme obnovili a zateplili strechu, ale najmä sme sa odpojili od centrálneho dodávateľa tepla a vybudovali sme si vlastnú domovú kotolňu v hodnote asi 72 000 €.
4. Prvé skúsenosti so zateplením sú veľmi pozitívne. Kvalita bývania najmä v krajných bytoch a izbách na severnej strane domu sa ihneď zlepšila. Hoci vlastnú domovú kotolňu máme v prevádzke len od októbra 2009 a zateplenie bytového domu sme ukončili len v decembri 2009, prvýkrát po viac ako 10-ročnom období sme dosiahli priemerný preplatok na jeden byt vo výške 340 €. Nezanedbateľný je však aj estetický vzhľad nášho bytového domu.
Stanislava Piliarová
(Podháj 57, Banská Bystrica)
1. V súčasnosti je jednou z priorít každého spoločenstva robiť všetko pre to, aby sa znížili náklady na energiu a aby sa predišlo havarijným stavom budov. Z tohto dôvodu sme už dávnejšie uvažovali nad výstavbou vlastnej domovej kotolne, resp. nad zateplením bytového domu a výmenou okien a zasklení v spoločných priestoroch. Ako prvú sme opravili strechu. Neskôr, po zistení podrobnejších informácii o zateplení bytového domu, sa nám na schôdzi vlastníkov bytov podarilo odsúhlasiť realizáciu obnovy celého bytového domu.
2. Zateplenie bytového domu sme financovali prostredníctvom úveru z komerčnej banky. Bolo potrebné aj navýšenie tvorby fondu opráv. Celý proces, počnúc výberom banky, vybavenia úveru, vypracovania projektovej dokumentácie, schválenia na príslušných úradoch, výberu stavebných firiem, stavebného dozoru zabezpečovala konzultačná spoločnosť, čím sa pre nás ako spoločenstvo zjednodušilo a urýchlilo množstvo vybavovania. Vďaka ich profesionálnej a maximálne serióznej spolupráci sa nám v krátkom čase podarilo zrealizovať to, čo sme pokladali za prinajmenšom zdĺhavé, ak nie priam nemožné.
3. V rámci úsporných opatrení sme súhlasili s výstavbou kompaktnej odovzdávacej stanice tepla, aby sme predišli stratám pri distribúcii teplej úžitkovej vody.
4. Zateplenie a výmena okien v celom bytovom dome významne prispeli k úsporám za vykurovanie, čo sa k všeobecnej spokojnosti odzrkadlilo na vyúčtovaní za teplo hneď v prvý rok.
Záver
Zateplenie bytového domu staršieho ako 20 rokov je z hľadiska tepelnej ochrany budovy nevyhnutnosťou. Ak vlastníci bytov chcú výraznejšie znížiť spotrebu energie na vykurovanie, je potrebné vykonať dodatočné zateplenie. Na tento účel je dostupné množstvo materiálov a technologických postupov. Vzniká však problém správneho výberu tepelnoizolačnej technológie a optimalizácie postupov s ohľadom na dosiahnutie rozumnej doby návratnosti vložených finančných prostriedkov. Samotnému procesu zateplenia musí predchádzať podrobná analýza aktuálneho stavu budovy a spracovanie projektovej dokumentácie, identifikácia stavebných konštrukcií, kde dochádza k najväčším tepelným stratám, a aspoň približné vyčíslenie energetických úspor a zodpovedajúcich nákladov na ich dosiahnutie.
TEXT: Ing. Jarmila Kaššová, Jana Bodocká
FOTO: Master Consulting
Ing. Jarmila Kaššová pôsobí ako odborný poradca v spoločnosti Master Consulting.
Recenzovala prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.
Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.