Zatepľovanie panelových stavieb – šanca pre kreatívny a farebný dizajn
Galéria(4)

Zatepľovanie panelových stavieb – šanca pre kreatívny a farebný dizajn

Partneri sekcie:

Panelové domy postavené za budovateľskej éry komunizmu v súčasnosti nespĺňajú energetické ukazovatele na tepelnú izoláciu stien, preto sa v ostatnom čase vo „veľkom štýle“ rozbehlo ich zatepľovanie. Súčasný zatepľovací systém pôvodných panelových stavieb (väčšinou obytných) je principiálne veľmi jednoduchý – obaliť tieto stavby príslušnou hrúbkou izolačného materiálu stanovenou podľa normy a naniesť omietku dokáže naozaj skoro každá stavebná firma. Z tohto pohľadu môžeme mať pocit, že všetko je v poriadku. Ale nie je...

Keďže investor nie je zo zákona povinný ideový návrh fasády konzultovať, respektíve zadať profesionálovi – architektovi, farebnosť a dizajn týchto „znovuzrodených“ panelákových fasád je zväčša „životným“ dielom laikov z konkrétneho domu či vchodu. A tak sa na našich sídliskách postupne objavujú prekrásne lososové alebo jemnučko broskyňové farebné kreácie, kde-tu nakombinované s akýmsi geometrickým usporiadaním farieb zo vzorkovnice, zvyčajne aj s kladným odporúčaním od dodávateľa omietky. Nie, nejde o pochybnosti, že by sa to všeobecne nedalo zrealizovať v rámci spolupráce medzi investorom, architektom a dodávateľom. Základom úspešnej realizácie tohto „zatepľovacieho“ dizajnu je však v prvom rade základná ideová koncepcia!

zateplovanie, fasada,etics, bytovy domNové obaly starých panelákov
Ako architektovi pozorne sledujúcemu dianie v brandži mi to nedalo spávať. A tak sa zrodila myšlienka celkom jednoduchého princípu. V základnej ideovej štúdii sa definujú hlavné princípy tejto koncepcie estetického stvárnenia fasád. Tá je, samozrejme, tiež založená na farebnosti fasád, ale systém je iný. Dal by sa rozdeliť na viaceré základné skupiny, ktoré sa vzájomne odlišujú svojimi hlavnými determinujúcimi prvkami.

Vznikajú tak tieto skupiny: dizajn na báze abstraktnej alebo realistickej maľby, dizajn s uplatnením voľných grafických štruktúr alebo dizajn fotorealistických obrazov. Samostatnú skupinu by tvoril dizajn slovenských alebo aj zahraničných umelcov – maliarov alebo grafikov, ktorí by tak svoje abstraktné či realistické maľby mohli stvárniť na veľkom 3D formáte fasády panelového domu. Pri tejto koncepcii je teda možné najmä situačne definovať jednotlivé skupiny a ich lokalizáciu podľa dizajnu tak, ako je to zrejmé aj zo štúdie spracovanej pre konkrétne lokality v bratislavskej Petržalke. Dosiahla by sa teda identifikácia s konkrétnym priestorom, čo sa však v súčasnosti dá len ťažko. Nekoncepčnosť aktuálneho systému to len potvrdzuje a obyvateľom „zvonka“ sťažuje ich orientáciu v spleti fasádnych „tiež­kreácií“, nehovoriac o mizernom vizuálnom efekte týchto fasád.

Neprehliadnite!

Momentálne prebieha veľká súťaž o príspevok na zateplenie rodinného domu 5 × 500 eur!
 
www.domvovaticke.sk

Progresívne technológie s využitím 3D efektu
zateplovanie, fasada,etics, bytovy domTo, že v dnešnom techno období možno zrealizovať takmer všetky architektonické sny, sa presviedčame každý deň. Komplexný zatepľovací systém založený na minerálnej vlne s povrchovou akrylátovou stierkou nie je snom, ale realitou.

Odborníci zo špičkovej nemeckej firmy STO zaoberajúcej sa technológiami farebných povrchových úprav to pri konzultáciách možnosti realizácie navrhovaného dizajnu fasád potvrdili. Jednak možno uplatniť neobmedzenú farebnú škálu, pričom farby charakterizuje vysoká farebná stálosť a mechanická odolnosť, jednak sa dajú aplikovať najnovšie trendy s vi­zuálnym 3D efektom. Pri skúške sa použili rôzne trojrozmerné prvky – napríklad na štítové fasády či na schodiskové kubusy.

Šanca pre nový dizajn panelákových fasád 

Panelové domy určite nie sú architektonickou „bravúrou“ – ani hmotovou, ani kompozičnou, ani výrazovou. Existuje však šanca, že môžu ožiť vo svojom druhom živote – aj vďaka novému obalu či „koži“. Ideová štúdia dizajnu fasád tak aspoň markantne naznačuje, že aj keď je momentálna situácia v tomto smere zlá, v krátkom čase je riešiteľná s tými istými prostriedkami, len iným spôsobom… Po krátkej pracovnej konzultácii a objasnení princípov sa k tomu veľmi pozitívne vyjadrili dokonca aj hlavný architekt Bratislavy prof. Štefan Šlachta a starosta Petržalky Milan Ftáčnik, ktorý tiež nie je veľmi spokojný s dnešnou situáciou v tejto oblasti.

zateplovanie, fasada,etics, bytovy domBolo by preto nanajvýš zmysluplné využiť kreatívne myslenie profesionálov – architektov, aby sa koncepčne rozpracoval farebný dizajn panelákových fasád, ktoré by sa stali na mieru ušitým obalom. Je prirodzené, že to bude fungovať len na princípe vzájomnej spolupráce v rámci už spomenutého trojuholníka investor – architekt – dodávateľ. V tomto smere môžu určite pomôcť aj kompetentní na úradoch mestských častí, ktorí by potenciálnych investorov do zateplenia panelákových fasád mohli usmerniť v zmysle, že existujú aj iné progresívne koncepcie – technologicky aj vizuálne. Myslím, že aj v tomto prípade platí okrídlené: Nikdy nie je neskoro. Po realizácii pilotných projektov by sa možno niekomu konečne otvorili oči. A bol by príjemne prekvapený. A to by sa nemusel na to pozerať len z výšky, aj keď tento pohľad by tiež nebol márny. A dosť netradičný.

Ing. arch. Miro Minca
Fotokoláže: Autor

Autor je lídrom ateliéru Art of Skin, členom regionálnej rady SAS v Bratislave, publikuje v oblasti architektúry, urbanizmu a dizajnu.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.