Zelené kancelárie víťazia nad home office
Nižšia spotreba energií, celkovo lacnejšia prevádzka, vyšší užívateľský komfort. Téma udržateľnosti naberá u nás na význame aj v segmente kancelárskych budov, ktoré si firmy stavajú alebo prenajímajú. Obzvlášť v Bratislave rastie dopyt po ekologicky šetrnejších budovách.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
V hlavnom meste má podľa CBRE Market Outlook 2023 zelený certifikát viac ako 40 percent z takmer dvoch miliónov štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Britský certifikát BREEAM vlastnia dve tretiny z nich, zvyšok disponuje americkým certifikátom LEED. Rastie záujem aj o certifikát WELL, ktorý sa zameriava na aspekty wellbeingu.
Pri nových stavbách sa certifikácia stáva štandardom. Potvrdzuje, že budova bola navrhnutá s ohľadom na energetickú účinnosť, má nižšie prevádzkové náklady, vyššiu udržateľnosť a užívateľom poskytne lepší komfort. „Certifikačné systémy posudzujú nielen samotný výsledok – celú budovu, ale aj použité materiály a ich dopad na tepelný a akustický komfort, kvalitu vzduchu či svetelné podmienky,“ vysvetľuje Diana Fiľarská z Ecophon Slovensko. Dodáva, že ich akustické panely dokážu investorom v certifikačnom procese, vďaka svojim parametrom, dopomôcť k získaniu dôležitých kreditov. „V prípade certifikácie BREEAM to môže byť až pätina z celkového počtu dosiahnuteľných bodov,“ hovorí odborníčka na udržateľnosť.
Užívateľský komfort zelených kancelárskych budov dokáže zvýšiť obsadenosť kancelárií
Užívateľský komfort zelených kancelárskych budov dokáže zvýšiť obsadenosť kancelárií a účinnejšie pritiahnuť zamestnancov z home office. V centre hlavného mesta je voľných menej ako 14% kancelárií. Dopyt je predovšetkým po novších budovách. „Pre medzinárodné spoločnosti, ktoré tvoria veľkú časť nájomcov našich kancelárskych budov, sú ESG záväzky veľmi dôležité. Zaviazali sa výrazne znížiť svoj dopad na životné prostredie a preto aj pri výbere kancelárskych priestorov uprednostňujú nízkoemisné budovy, pri ktorých sa bral ohľad na environmentálne kritériá už v štádiu výberu materiálov a výstavby,“ hovorí Jakub Hromada, investičný manažér Investičného Realitného Fondu HB Reavis. Kancelárske budovy fondu majú zelený certifikát, pričom sú obsadené v priemere na 90%.
Zelená certifikácia pozitívne ovplyvňuje aj prevádzkové náklady kancelárií. Napríklad budova s certifikátom LEED môže mať podľa údajov Skanska Commercial Development Europe až o 40 percent nižšiu spotrebu energií a vody v porovnaní s budovou bez certifikátu.
WELL ako wellbeing
Firmy čoraz intenzívnejšie riešia aj wellbeing svojich zamestnancov. Preto rastie záujem aj o certifikát WELL a tiež o prvky, ktoré k wellbeingu na pracovisku prispievajú, vrátane kvalitnej priestorovej akustiky v kanceláriách. Aj tu „valcujú“ udržateľné riešenia. „Výrobky Ecophon vyhovujú obom kritériám: udržateľnosti, aj wellbeingu. Preto si ich do svojich kancelárií v novom centre metropoly vybrali aj firmy ako Microsoft či Takeda,“ hovorí Peter Petraško, segment developer Ecophonu.
Zelený trend poháňajú aj ambície Európskej zelenej dohody Green Deal, zameranej na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 v štátoch Európskej únie, vrátane Slovenska. Stavebný sektor je zodpovedný za 37 percent celkovej spotreby energií a takmer rovnaké percento emisií CO2. Ecophon chce byť prvou stavebnou spoločnosťou s nulovou produkciou emisií, a to najneskôr do roku 2050. Na svojej ceste k uhlíkovej neutralite znížila spoločnosť od roku 2017 množstvo skládkovaného odpadu až o takmer tri štvrtiny a priame aj nepriame emisie zredukovala o 60 percent. „Už o dva roky nebudeme v našich výrobných závodoch využívať žiadne fosílne palivá,“ hovorí o ambíciách Ecophonu Diana Fiľarská. Tam to však nekončí. Až 55% mäkkých výrobkov firmy majú už onedlho tvoriť recyklované materiály, pričom pri výrobe má vznikať na jednotku produkcie až o polovicu menej nespotrebovaného odpadu.
Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.