Zhotovenie malej protihlukovej steny (stavebný postup)
Protihlukové steny zo štiepkocementových ekologických tvaroviek možno vytvoriť ako prefabrikované stavebné diely osadené do oceľových alebo železobetónových stĺpov alebo sa zhotovia na mieste z tvaroviek na základovom páse, z ktorého je vyvedená zvislá čakacia výstuž.
07 | Osadenie výstuže prvého radu
Po uložení prvého radu tvaroviek sa do drážky v tvarovke vloží horizontálna betonárska výstuž. Vodorovnú a zvislú výstuž je potrebné zviazať viazacím drôtom. Tým sa zabezpečí poloha všetkých výstuží. Po uložení ďalších radov sa pred betónovaním do zvislých dutín uloží zvislá výstuž.
08 | Druhý rad tvaroviek
Po dokončení vystuženia prvého radu sa môže ukladať druhý rad tvaroviek. Tvarovky sa začínajú ukladať od rohu a ukladajú sa nasucho. Musia byť previazané vždy o 1/2 tvarovky tak, aby otvory na vyplnenie betónom boli presne nad sebou.
09 | Ukladanie tvaroviek v priamej časti
Ďalšie rady sa ukladajú podobne s previazaním o 1/2 tvarovky. Po uložení sa tvarovky jemne doklepnú gumeným kladivom, čím sa styková škára tvaroviek uzavrie. Je veľmi dôležité dbať na čisté dosadacie plochy.
10 | Betonáž
Betonáž steny sa realizuje po etapách, výška jedného betónovaného úseku by mala byť max. 1 až 1,20 m (4 až 5 radov). Výplňový betón (tr. C 25/30, konzistencia S3, kamenivo so zrnom max. 16 mm) sa musí rovnomerne dostať do všetkých dutín tvaroviek vo všetkých radoch.
11 | Ukončenie steny
Po zatuhnutí betónu sa môže pokračovať v montáži ďalších radov tvaroviek. Po zabetónovaní celej steny sa betón na hornej hrane vyhladí. Posledný rad tvaroviek sa odporúča ukončiť betónovou plotovou strieškou.