Žulová dlažba skvalitňuje verejný priestor
Urbanisti čoraz viac vylučujú dopravu z centier na okraj, aby mohli vzniknúť zaujímavé pešie zóny, kde sa striedajú vhodne dláždené a zelené plochy. Správny výber dlažby sa tak dostáva do popredia aj v mene trvalej udržateľnosti.
Trvalá krása
Verejné priestranstvá často formujú tvár miest niekoľko desaťročí. Architekti a projektanti si preto stále častejšie vyberajú žulu, ktorá odolá pôsobeniu počasia a všetkým ostatným vplyvom spojeným s mestskou dynamikou. Žulová dlažba je aj farebne stála a dá sa upravovať do rôznych estetických variantov.
Nazar Zavalidrov, riaditeľ spoločnosti Zavalidrov Stone, ktorá sa venuje práve výrobe kamennej dlažby, hovorí, že dlaždice upravujú napr. flambovaním (zdrsňovanie pri vysokej teplote), dlažobné kocky aj tromlovaním (úprava vo vibračnom bubne)… Dlažobné dosky sa flambujú, štiepajú, upravujú tlakovou vodou, satinujú alebo leštia.
Dláždené mesto bezpečné pre všetkých
Vo verejnom priestore je dôležité, aby úprava okrem želaného vzhľadu zabezpečila aj nešmykľavý povrch. Dláždené plochy totiž musia vyhovovať aj seniorom a deťom. Podľa riaditeľa spoločnosti Zavalidrov Stone Nazara Zavalidrova to pri žule nie je problém.
Ďalším variantom do verejného mestského prostredia je podľa neho gabro. Čierna gabrová dlažba, ale aj žula sa hodí do upršaných oblastí. Návrh modernej mestskej plochy by však nemal zabúdať ani na ďalšie skupiny so špeciálnymi potrebami. Nevidiacim výrazne pomáhajú v orientácii tzv. hmatové dlaždice z gabra, ktoré sú tiež súčasťou portfólia Zavalidrov Stone.
Príroda a ekológia aj v meste
Prírodný kameň, ako je žula a gabro, prirodzene dopĺňa zelené plochy, ktoré odborníci začleňujú do miest kvôli ochladzovaniu. „Navyše, pri letnom prehriatí tieto dlaždice neuvoľňujú do okolitého prostredia a ovzdušia škodlivé látky,“ upozorňuje Nazar Zavalidrov.“
Praktická realizácia
Úprava väčších verejných priestranstiev si prirodzene vyžaduje väčšie množstvo materiálu, teda aj spoľahlivého výrobcu a dodávateľa. V spoločnosti Zavalidrov Stone majú podľa jej zástupcu aj v súčasnej zložitej situácii dostatočné vlastné výrobné kapacity, takže dokážu realizovať aj väčšiu zákazku.
„Spolupracujeme len so skúsenými remeselníkmi, ktorí sú doslova umelcami vo svojom odbore a nemajú problém ani s naozaj náročnou zákazkou,“ hovorí, „dodáme všetko, čo možno zo žuly a gabra vyrobiť. Ak sa teda architekt rozhodne, že dlažbu doplní napr. odolnými prvkami na sedenie alebo veľkými kvetináčmi, nie je problém prispôsobiť sa požiadavkám investora nielen charakterom žulových výrobkov, ale aj cenou.
Kameň – žula a gabro – jednoducho dokáže urobiť mesto bezpečnejším, exkluzívnejším a ekologickejším pre život obyvateľov.