Fincube: Šikovný domček od slávneho architekta
Známy nemecký architekt Werner Aissilinger si zaumienil prispieť do prostredia najrôznejších ubytovacích jednotiek možnosťou lacného, a pritom moderného, dokonca futuristického bývania. Najskôr vytvoril takzvaný Loftcube – mobilný dom navrhnutý ako reakciu na nedostatok lacného obytného priestoru v mestských oblastiach. Z projektu Loftcube vznikol ešte zaujímavejší Fincube – pevná, a pritom futuristická obytná jednotka.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Život v kocke
Fincube je určený pre moderných ľudí, ktorí uprednostňujú moderný minimalistický štýl bývania, pričom poskytuje vysokú kvalitu bývania a komfort a tiež vysoký stupeň nezávislosti. Nájdeme v ňom všetko, čo na život potrebujeme, sústredené do jednej kocky. Dôležitým momentom je fakt, že stavba stojí na úzkej podstave, vďaka čomu nedochádza k poškodeniu prírody, do ktorej je dom zakomponovaný. Domček je zhotovený z prírodných materiálov, takže skvele zapadá do vidieckej či prírodnej scenérie. Výška „nohy“, na ktorej stojí, sa dá prispôsobiť podľa topografických podmienok miesta, kde bude stáť.
Sklenená, a pritom nízkoenergetická
Budova tohto originálneho domu spája v sebe udržateľnosť a inovačné techniky. Spĺňa kritériá nevyhnutné pre nízkoenergetické budovy. Je dôkazom toho, že moderný dizajn, ekologicky poňatá, a pritom udržateľná stavba sa navzájom nevylučujú. Pozrime sa na Fincube zbližša – je to nezávislá, samostatná obytná jednotka so sklenenou fasádou z každej strany okolo pevného jadra, ktorá poskytuje 47 metrov štvorcových obytnej plochy.
Plochá strecha domu môže byť základom zelenej terasy alebo fotovoltického systému na výrobu elektrickej energie. Vonkajšie lamelové drevené obloženie vytvára z Fincube architektonickú dominantu a zároveň zabezpečuje úplné súkromie.
Aissilingera vidno i v interiéri
Hlavnými prioritami pri plánovaní a realizácii interiéru boli jednoduchosť a funkčnosť. Ponúka priestor pre individualitu – dá sa prispôsobiť požiadavkám zákazníka. Jadro tvoria modulárne obojstranne použiteľné stenové panely, ktoré tiež umožňujú individuálne rozvrhnutie izieb podľa potreby. Pri umiestnení v strede obytnej plochy Fincube panely rozčleňujú priestor na štyri miestnosti, respektíve oblasti – na kuchyňu, obývačku, spálňu a kúpeľňu.
I zariadenie izieb a interiérová výbava Fincube nesie stopy svojho tvorcu – Wernera Aissilingera. Je charakteristické takzvaným formálnym purizmom – prísnym dodržiavaním čistého jednoduchého štýlu a línií.
S vôňou dreva
Z hľadiska materiálov využíva konštrukcia najmä drevo a sklo. Základňa je tvorená z drevených rámov stojacich na štyroch oporných bodoch. Na stavbu a vybavenie interiéru je použitý smrekovec európsky, ktorý sa v alpskej oblasti používa bežne. Jednotlivé bytové prvky sú vyrobené zo švajčiarskeho borovicového dreva – špeciálna vôňa tohto dreva dáva interiéru nádych pohody a pokoja. Základňa a upevnenie je z ocele, okrem skla sú tu použité aj keramika a corian.
Zaujímavé drevodomy nájdete v sekcii Drevostavby.
Premyslené kúrenie, osvetlenie aj elektro
Kúrenie je v tomto samostatnom domove zabezpečené účinnými elektrickými akumulačnými kachľami. Štyri vykurovacie modely sú integrované priamo do stropu. Inovatívny systém vykurovania z Rakúska je založený na sálavom teple, ktoré prestupuje vzduch takmer bezstratovo. Aj systém osvetlenia je sofistikovaný. Vnútorné osvetlenie je zabezpečené predovšetkým LED osvetlením integrovaným do stropu s extrémne nízkou spotrebou energie a dlhou životnosťou. Elektroinštalácia taktiež nezaostáva. Svietenie, kúrenie, rolety a alarm sa dajú ovládať z jedného displeja.
Nemusí to byť len priestor na bývanie
Fincube nie je určený len na bývanie, ale môže byť použitý na rôzne iné účely – môže sa nachádzať v záhrade ako exkluzívny penzión či turistická rekreačná „chata“, prístavba k domu, dokonca môže slúžiť aj ako kancelária alebo konferenčná miestnosť. Skvele sa dá využiť ako kancelária pri dome v prírodnom prostredí záhrady, kde poskytne dostatočný priestor na oddelenie pracovného a súkromného života. Z týchto domčekov je možné postaviť veľmi zaujímavú turistickú osadu pre sofistikovaných hostí. Navyše, v prípade potreby je možné dom rozobrať a presunúť ho na iné miesto.
Ako vlastne vznikol Fincube? Z Loftcube!
Nemecký dizajnér Werner Aisslinger vytvoril v roku 2003 vizionársky koncept Loftcube, ale jeho realizácia nechala na seba pár rokov počkať. Architekta stretol na jeden konferencii taliansky podnikateľ a hoteliér z južného Tirolska Josef Innerhofer, kde ho oboznámil s novým projektom. Futuristické mobilné domy bez kolies hoteliéra oslovili, preskúmal prototyp nainštalovaný na plochej streche výškovej budovy a okamžite si Loftcube obľúbil.
Prvý svetoznámy vynález Wernera Aisslingera bol jednoduchý a pôsobivý zároveň. Ponúkal jednoduchú a pohodlnú domácnosť v kocke – doslova, ktorá sa dala jednoducho postaviť pri alebo na nevyužívaných objektoch. O dva roky neskôr obdivoval ten istý podnikateľ v Berlíne ďalšiu novinku architekta – prototyp nasledovníka Loftcube s názvom Fincube a objavil jeho veľký potenciál pre krajinu. Po mesiacoch ďalšej práce predviedol Werner Aisslinger konečný produkt. Bol ním úplne nový ekodom, jedinečný nielen svojím vzhľadom, ale aj využitím prírodným materiálov a inovatívnych nápadov.
Prototyp Fincube bol vytvorený 1 200 metrov nad hladinou mora neďaleko mesta Bolzano v severnom Taliansku s brilantným výhľadom na slávne Dolomity.
Návrh a realizácia: Studio Aisslinger
Rozmery Fincube:
vonkajšie – 8,91 x 8,91 m vrátane balkónu
vnútorné – 7,245 x 7,245 m
celková podlahová plocha – 49,7 m²
výška miestnosti – 2,56 m
celková výška – 5 m
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Studio Aisslinger