Lepenie drevenej podlahy
Pri použití drevených podlahových krytín treba mať na pamäti, že ide o prírodný materiál, ktorý má tendenciu zmrašťovať sa alebo rozťahovať. Z toho vyplývajú zvýšené požiadavky na kvalitu podkladu. Predovšetkým je potrebné eliminovať dutiny či nerovnosti.
Príprava podkladu
Podklad musí byť preto pred začatím kladenia rovný, trvalo suchý, bez trhlín a separačných prostriedkov, pevný v ťahu a tlaku. Cementové potery v požadovanej kvalite nie je vo väčšine prípadov potrebné ošetrovať penetráciou. Anhydritové podklady a anydritové potery sa odporúča zbrúsiť (zrnitosť 16) a vzniknutý prach odsať. Staré podklady a potery z liateho asfaltu je potrebné po mechanických úpravách ošetriť epoxidovým náterom (vlhkostná uzávera) alebo rýchlotuhnúcim polyuretánovým penetračným náterom. Nenasiakavé a hladké povrchy, napríklad keramické dlaždice alebo terazzo podlahy, treba dôkladne očistiť vhodným čistiacim prostriedkom, prípadne aj prebrúsiť.
Nerovnosti podkladu sa odporúča vyrovnať samonivelizačnou stierkou, ktorá sa nanesie v hrúbke minimálne 2 mm.
Lepenie podlahových dielcov
Keď je podklad vhodne pripravený, možno pristúpiť ku kladeniu drevených podlahových dielcov. Najskôr sa niekoľko podlahových dielcov spojí dohromady. Treba sa uistiť, že všetky diely k sebe dobre priliehajú. Zostavená časť sa opatrne položí na podlahu. Na podlahe sa ceruzkou označí umiestnenie dielcov. Po označení miesta uloženia sa celý dielec zdvihne, aby bolo možné na podklad naniesť vrstvu lepidla. Odporúča sa použiť špeciálne jednozložkové elastické lepidlo. Lepidlo s pastovitou konzistenciou sa môže nanášať priamo z plastovej nádoby. Podľa druhu parkiet sa na podklad aplikuje rovnomerne pomocou zubovej stierky.
Nanáša sa len také množstvo, ktoré možno pokryť podlahovinou ešte pred vytvrdnutím. Pred nalepením dielcov je nutné vždy skontrolovať, či majú na rube dostatočné množstvo lepidla. Treba zabrániť postriekaniu hrán podlahoviny týmto lepidlom. Diely sa kladú do naneseného lepidlového lôžka a ich pritlačením na podklad sa dosiahne pevné spojenie. Dielce sa začínajú klásť vždy od steny. Dôležité je, aby neboli prirazené tesne k stene. Zabráni sa tým deformácii podlahoviny alebo vzniku škár. Minimálna vzdialenosť je 10 mm. Medzi podlahový dielec a stenu je preto vhodné vkladať dištančné kliny.
Ihneď po nalepení ich treba odstrániť. Ďalšie podlahové dielce sa spájajú postupne. Následne sa každý z nich dôkladne pritlačí na podklad. Týmto spôsobom sa pokračuje až do pokrytia celej plochy miestnosti. Počas ukladania, ako aj 24 hodín po uložení sa treba vyhnúť chodeniu po podlahe. Vlhkosť dreva sa prispôsobuje vlhkosti vzduchu v miestnosti, preto by sa mali drevené podlahové dielce lepiť za takých podmienok, ktoré sa čo najviac podobajú na dlhodobé klimatické parametre danej miestnosti.
Viac článkov k tejto téme nájdete v rubrike Podlaha
03 | Príprava lepidla
Zostavený diel sa zdvihne a premiestni tak, aby sa dalo na vyznačenú plochu naniesť lepidlo. Je vhodné použiť jednozložkové špeciálne lepidlo určené na lepenie drevených podláh. Lepidlo je vo forme pasty pripravené na okamžité použitie a môže sa nanášať priamo z plastovej nádoby.
Čo budete potrebovať
- Jednozložkové elastické lepidlo Thomsit P 675, spotreba: od 850 do 1 300 g/m2 (podľa ozubenia), plastová nádoba, 18 kg 107,50 €
- Epoxidový penetračný náter Thomsit R 755, spotreba: približne 300 g/m2 (jeden náter), kovová nádoba, 7 kg (dve zložky)
- alebo Rýchlotuhnúci polyuretánový penetračný náter Thomsit R 740, spotreba: približne 80 až 120 g/m2 (jeden náter), plastový kanister, 12 kg
- Parketové dielce
- Podlahová lišta
- Montážne lepidlo
- Náradie a pomôcky: kladivo, priamočiara píla, rukavice, dištančné kliny, aplikačná pištoľ na montážne lepidlo
zubová stierka:
- ozubenie B 11 – hĺbka medzery medzi zubami 5 mm, šírka medzery medzi zubami 6 mm, šírka hlavy zuba 8 mm
- ozubenie B 15 – hĺbka medzery medzi zubami 6,5 mm, šírka medzery medzi zubami 5,5 mm, šírka hlavy zuba 7 mm
Info o materiáli:
- Jednozložkové elastické lepidlo na lepenie viacvrstvových drevených podláh a masívnych dubových parkiet
Pozor! Lepidlo medzi škárami
Pri lepení je potrebné dávať pozor, aby lepidlo nepresiaklo do škár medzi prvky drevenej podlahy.
Kontakt lepidla s vrchnou vrstvou
Zároveň treba zabrániť kontaktu lepidla s povrchovou úpravou, ktorá sa aplikuje na drevenú podlahu.
TEXT: pripravené v spolupráci s Thomsit
FOTO: Thomsit
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.